Polskie akcenty w Dniu Uniwersytetu Przykarpackiego

Polskie akcenty w Dniu Uniwersytetu Przykarpackiego

Dzień Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku obchodzony jest zwykle w dniu urodzin jego patrona – ukraińskiego pisarza, polityka, działacza społecznego Wasyla Stefanyka. W tym roku podczas obchodów 74 rocznicy powstania tej placówki naukowej były też polskie akcenty.

Na Uniwersytecie Przykarpackim studiuje dziś 16000 studentów. Igor Cependa – rektor Uniwersytetu Przykarpackiego podkreślił: „Badania 50 naszych naukowców znalazły się na liście najlepszych osiągnięć naukowych Ukrainy za ubiegły rok. Uniwersytet Przykarpacki znalazł się też na 12 miejscu pod względem liczby publikacji w języku angielskim w międzynarodowych czasopismach. W tym roku studenci z Instytutu Prawa zajęli pierwsze miejsca w ogólnoukraińskich konkursach”.

Podczas uroczystości, w środę 14 maja, wielu naukowców i studentów UP otrzymało nagrody i wyróżnienia.

Uniwersytet stał się też właścicielem kopii jednego z najstarszych zabytków literatury i sztuki ukraińskiej1144 roku – tzw. „Ewangeliarza Halickiego” – którą przekazał uniwersytetowi Mychajło Wyszywaniuk, były gubernator obwodu iwanofrankiwskiego.

Uniwersytet Przykarpacki współpracuje z wieloma uniwersytetami w Polsce. W tym roku dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przykarpackiego.

Niezwykle podniosły i wzruszający moment miał miejsce pod koniec uroczystości. W grudniu ub. roku, w wyniku inicjatywy studentów, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowało zbiórkę pieniędzy dla ofiar starć na Majdanie. Po otwarciu puszki komisja stwierdziła, że zebrano kwotę 2497, 96 zł i 62 hrywny. Studium postanowiło przekazać zebrane pieniądze rodzinie studenta Romana Guryka z Iwano-Frankiwska, który zginął na Majdanie. W imieniu Studium pieniądze przekazała specjalna delegacja złożona z 4 studentów SEW oraz płk. Tadeusza Krząstka, wykładowcy Studium. Niebiesko- żółtą skarbonkę przekazano mamie poległego studenta.

Roman Guryk, 19-letni student pierwszego roku Wydziału Filozofii Uniwersytetu Przykarpackiego, zginął na kijowskim Majdanie zastrzelony przez snajpera Berkutu 19 lutego 2014 roku. Jego ostatni wpis w internecie brzmiał: „Idziemy na Hruszewskiego. Na śmierć”. Podczas uroczystości Roman Guryk otrzymał pośmiertnie honorową odznakę Uniwersytetu Przykarpackiego „Honor i Sława”.

płk. Tadeusz Krząstek:
jestem wykładowcą Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, przywiezliśmy taką skarbonkę szczerych serc, którą zbierali studenci i dzisiaj przekazaliśmy tę skarbonkę mamie Romana Guryka, który zginął 19 lutego na kijowskim Majdanie podczas ataku oddziałów Berkutu.

Pragnę podkreślić że ze Studium Europy Wschodniej, około 60 studentów było obecnych na Majdanie w grudniu ubiegłego roku. Prowadziliśmy tam badania socjologiczne, 360 ankiet personalnych, to ogromny wysiłek, studenci pracowali w bardzo surowych warunkach – mróz, zima. Spędziliśmy nawet symboliczną wigilię na Majdanie. Badania robiliśmy po raz drugi, ponieważ w 2004 roku, w podobnych warunkach Studium Europy Wschodniej przeprowadziło badania, wyniki których zostały opublikowane. W tym roku badania z 2004 i 2013 zostaną połączone oraz wydane ze zdjęciami. Fotografowałem to, co się działo na majdanie i dzisiaj przekazałem zdjęcia dla Uniwersytetu Przykarpackiego. Myślę, że będą dla nich rzeczą cenną. To historia, która dotyczy nie tylko Ukrainy, ale i calego świata.

Olesia Lesyk:
Jestem z Ukrainy, studiuję na Uniwersytecie Warszawskim. Przyjechaliśmy tutaj, żeby wyrazić naszą solidarność z Ukrainą.

Sebastian Klauziński – student SEW:
Uniwersytet Warszawski, nasz kierunek od początku pomaga jak może Ukrainie i przyłącza się w solidarności z ukraińską rewolucją. Mam nadzieję, że dzisiaj przekazanie tej skarbonki, to jest kolejny nasz krok w kierunku pomocy dla Ukrainy, na tyle na ile możemy sobie pozwolić.

Hanna Waldemarska – studentka SEW Uniwersytetu Warszawskiego:
Jestem z Białorusi. Jesteśmy tu żeby wykazać solidarność z Ukrainą i przekazać pieniądze rodzinie poległego na Majdanie studenta. Mam nadzieję, że wkrótce już będzie spokój na Ukrainie.

Natalia Kostyk
Tekst ukazał się w nr 9 (205) za 16-29 maja 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X