Polska zagraża interesom Ukrainy?

Polska zagraża interesom Ukrainy?

15 marca na posiedzeniu regionalnej międzyresortowej Rady ds. Wykształcenia Zawodowego dyrektor Wołyńskiego Centrum Zatrudnienia Raisa Kuczmuk podniosła kwestię zagrożenia jakie stwarza zjawisko zdobywania wykształcenia przez młodzież z Wołynia w Polsce – informuje portal „Na celowniku” („Під прицілом”).

 

„Są wypadki, gdy uczniowie po 9 klasie jadą do Polski aby zdobyć wykształcenie zawodowe. Obawiam się, żeby to zjawisko nie przerodziło się

w stałą tendencję. Czesne w Polsce nie różni się od opłat na Ukrainie, a w niektórych wypadkach niewiele je przewyższa. Dlaczego Polacy są tacy szczodrzy w świadczeniu takich usług i kuszeniu naszych dzieci? Dlatego, że Europa odczuwa niedobór siły roboczej.

Sytuacja demograficzna, Unia Europejska, odpływ siły roboczej w głąb Europy automatycznie sprawia, że Ukraina staje się dawcą siły roboczej dla Polski. Mając kontakty z kolegami z polskich zakładów pracy, nie widzę tu zainteresowania szkół zawodowych. To są interesy narodowej ekonomiki.

Dlatego nasza praca, mająca na celu podniesienie prestiżu zawodów robotniczych, praca pracodawców nad socjalną odpowiedzialnością mają wyprzedzić pojawiające się zagrożenia dla narodowego rynku pracy. Bardzo wątpię, że ukraińskie dzieci, po otrzymaniu wykształcenia zawodowego w Polsce, wrócą do pracy na Ukrainę” – powiedziała Raisa Kuczmuk.

Komentarze jakie pojawiły się na portalu „Na celowniku” pod tym artykułem:

Kola: Z punktu widzenia tępego nacjonalizmu banderowszczyzny z regionalszczyzną każdy kraj, gdzie żyje się lepiej niż na Ukrainie, zagraża narodowym interesom.

Olena: Szanowni! Dzięki Bogu, że jest możliwość kształcenia się w Polsce. Tam nie trzeba dawać łapówek, aby dostać się na studia. Potrzebne są tylko wiadomości. U nas można niczego nie umieć – najważniejsze mieć pieniądze.

Metalista: Dziękuje za komentarz. Krotko i w cel. Przyznawać, że nasze władze są poniżej krytyki trudno, ale to prawda.

Wiktor: I bardzo dobrze, że jest taka możliwość dla naszych dzieci kształcić się i samorealizować. Według was – lepiej, żeby rosły z nich nieuki i niewolniczo pracowali w państwie, gdzie do własnych obywateli jest stosunek jak do zwierząt roboczych.

Portal „Під прицілом”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X