Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi sprzęt medyczny

W ramach programu „Polska pomoc” konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Centrum Zdrowia Płucnego we Lwowie sprzęt medyczny na walkę z koronawirusem. Są to trzy ssaki medyczne zakupione przez Fundację Solidarności Międzynarodowej, które pomogą w leczeniu chorych na COVID-19.

W konferencji prasowej na podwórku szpitala wzięli udział konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozycki i dyrektor szpitala Liubomyr Rak.

Konsul generalny RP we Lwowie podkreśliła, że pomysł zrodził się w czasie spotkań z kierownictwem Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, którzy opowiedzieli, że w lwowskich szpitalach brakuje sprzętu medycznego. Po rozmowie z prezesem Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafałem Dzięciołowskim udało się przywieźć sprzęt do Lwowa. – Bardzo szybko udało nam się zakupić potrzebny sprzęt. Czas odgrywał ogromną rolę, dlatego, że podczas ogólnoświatowej epidemii taki sprzęt trudno dostać. To jest włoska produkcja, więc baliśmy się, że ten sprzęt ktoś wykupi szybciej. Udało się bardzo szybko go zakupić i w zeszłym tygodniu dostarczono go do lwowskiego konsulatu. A dzisiaj nastąpiło przekazanie – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz.

{youtube}2xrb_e7K0Jw{/youtube}

Konsul generalny RP zaznaczyła, że współpraca, solidarność i wzajemne wsparcie w obecnych warunkach są szczególnie istotne. – Bardzo się cieszę, że to wszystko się tak szybko udało. Fundacja Solidarności Międzynarodowej pokazuje, że w walce z tak straszną pandemią musimy działać razem – powiedziała konsul Dzwonkiewicz.

Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozycki podziękował Polakom za pomoc i wsparcie. Gubernator podkreślił, że ten sprzęt będzie wykorzystywany nawet po zakończeniu epidemii. – Ogromne podziękowania należą się konsulowi generalnemu RP we Lwowie za rozumienie i przyjaźń w relacjach z miastem i obwodem lwowskim. Ssaki medyczne przekazane lwowskiemu szpitalowi są potrzebne nie tylko na czas walki z koronawirusem. Jest to sprzęt potrzebny lekarzom na co dzień w ich ciężkiej pracy – powiedział Kozycki.

Liubomyr Rak podziękował również Polsce za wsparcie i dodał, że nowy sprzęt będzie bardzo pomocny dla chorych na każdym oddziale. – Jest to sprzęt, który używamy cały czas i zawsze go potrzebujemy. Jesteśmy największą kliniką płucną na całej zachodniej Ukrainie. Mamy do czynienia ze wszystkimi zaburzeniami układu oddechowego, w tym gruźlicy. Oczywiste jest, że taka pomoc będzie bardzo ważna dla naszych pacjentów. Tym bardziej, że sprzęt jest przenośny, zasilany bateriami. Dzięki niemu możemy zapewnić natychmiastową pomoc pacjentom na każdym oddziale – podkreślił dyrektor lwowskiego szpitala.

Kierownik Centrum Zdrowia Płucnego również poinformował, że obecnie na leczeniu przebywa 26 pacjentów z zapaleniem płuc. U czterech osób potwierdzono zarażenie koronawirusem. Jeszcze cztery osoby czekają na wyniki testów.

Konsul generalny RP we Lwowie podsumowała, że to dopiero początek wsparcia i że Fundacja Solidarności Międzynarodowej ma zamiar przekazać kolejny sprzęt szpitalom we Lwowie, Rudkach i Sokalu.

Sprzęt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu współpracy rozwojowej „Polska pomoc”.

Prezes Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski w wywiadzie dla TVP Polonia podkreślił, że jest to przejaw ogólnoludzkiej solidarności oraz gest wobec mieszkańców Lwowa, bardzo bliskiego Polakom miasta na Ukrainie. – Ponieważ pandemia ma charakter globalny, to odpowiedź powinna być uniwersalna. Ta początkowa ucieczka w partykularne nacjonalizmy i zamykanie się w obrębie własnych państw to jest droga donikąd. Odpowiedź musi być
uniwersalna i muszą w nią być zaangażowane wszystkie państwa. W tym sensie pojęcie solidarności międzynarodowej nowego i niesłuchanie aktualnego znaczenia – powiedział Rafał Dzięciołowski.

Na zakończenie podsumował, że fundacja wsparła nie tylko Ukrainę, ale także inne kraje partnerstwa wschodniego m.in. Białoruś, Gruzję i Mołdawię.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2020/przekazanie_sprzetu_polska_lwow_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X