Polska największym beneficjentem

Polska największym beneficjentem

Uzgodniony w ostatni piątek – po trwających grubo ponad dobę negocjacjach – kompromis w sprawie nowego budżetu UE na lata 2014-2020 przewiduje, że w tym czasie zobowiązania Unii sięgną w sumie 960 mld euro, a rzeczywiste płatności – 908 mld euro. Po raz pierwszy budżet wieloletni jest mniejszy od poprzedniego, w sumie o 38 mld euro. Polska otrzyma 105,8 mld euro.

Jest to prawie 4 mld euro więcej niż w poprzednim budżecie, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Tym samym Polska będzie największym beneficjentem UE. To się już nie powtórzy. Ogromne pieniądze na lata 2014–20, to ostatni tak wielki zastrzyk na zasypywanie gospodarczych i społecznych rowów, które historia wykopała między Polską a europejskim Zachodem.

Komentując to wydarzenie, prezydent RP Bronisław Komorowski uznał je za wydarzenie historycznej rangi, otwierające zupełnie nowe możliwości. Prezydent zastrzegł, że musi ono skłonić do myślenia o tym, jak najlepiej wydać te środki. Zwrócił uwagę, że potrzebna jest dyscyplina, aby nie ulec pokusie łatwego skonsumowania unijnych pieniędzy.

Mówił też o potrzebie ograniczenia aspiracji konsumpcyjnych i skupieniu się na projektach prorozwojowych przy inwestowaniu – środków z nowego budżetu UE. Nowa perspektywa finansowa UE, jest prawdopodobnie ostatnią tak zasobną i bogatą w środki, więc rozsądne zaplanowanie wydania tych pieniędzy jest ostatnią wielką szansą na przyśpieszenie rozwoju i zmniejszenie dystansu do krajów wysoko rozwiniętych – powiedział Bronisław Komorowski. By uzgodniony projekt budżetu wszedł w życie musi zostać jeszcze przyjęty przez Parlament Europejski.

***
Polityka spójności ma na celu wspieranie działań prowadzących do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach Unii Europejskiej. W szczególności Unia Europejska zmierza do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju regionów oraz likwidacji zacofania najmniej uprzywilejowanych regionów, w tym obszarów wiejskich. Podstawowymi instrumentami realizacji polityki spójności są programy operacyjne.

PAP/ prezydent.pl; forbes.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X