XX. Forum Wydawców we Lwowie

W dniach 12-15 września we Lwowie odbędzie się jubileuszowe XX Forum Wydawców. Swoją obecnością imprezę zaszczycą polscy literaci i wydawcy. Program jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ambasady RP na Ukrainie, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Instytutu Polskiego w Kijowie oraz Instytutu Książki w Krakowie.

W ramach XX. Forum Wydawców, 30 sierpnia w galerii „Iconart” przy ul. Ormiańskiej 26, została otwarta wystawa Krzysztofa Sokołowskiego, a 1 września w Muzeum Sztuki Dawnej Książki Ukraińskiej przy ul. Kopernika 15 a Wojciech Prażmowski zaprezentował wystawę swoich zdjęć pod tytułem „Miłosz. Tutejszy”Ważnym wydarzeniem tegorocznego Forum będzie spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem i jego wykład na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki w dniu 9 września.

10 września Ryszard Krynicki i ukraiński poeta Ołeh Łyszeha zapraszają na swój wieczór poetycki w Muzeum Historii Religii.

11 września w kawiarni „Nojiw Kowczeh” (Arka Noego) przy ul. Stauropigijskiej 9 odbędzie się spotkanie poetyckie z udziałem Tadeusza Dąbrowskiego oraz Wasyla Łozyńskiego, tłumacza i poety z Kijowa.

Uroczyste otwarcie XX Forum Wydawców odbędzie się 11 września o godz. 19.00 w Filharmonii Lwowskiej.

12 września w Pałacu Sztuk odbędzie się konferencja i otwarcie polskiego stoiska z udziałem prezesa Lwowskiego Forum Wydawców Ołeksandry Kowal i gości – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Bogdana Zdrojewskiego, dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie Jarosława Goduna. Zostały zaproszone również władze ukraińskie z Kijowa i Lwowa. W tym dniu przewidziane są: rozmowa z Justyną Sobolewską na temat polskiej krytyki literackiej i prezentacja podręcznika Łesi Biłeńkiej-Swistowicz, Jerzego Kowalewskiego i Mykoły Jarmoluka „Język Polski dla 5 klasy”. O historiach kobiet i kobietach w historii będą prowadzić rozmowę Wira Agiejewa, Joanna Bator, Sylwia Chutnik i Natałka Sniadanko. Odbędzie się też prezentacja książek Zygmunta Miłoszewskiego, Tadeusza Dąbrowskiego i Krzysztofa Czyżewskiego.

13 września będą wykłady Mariusza Szczygła i Izabeli Meyzy. Paweł Kowal zaprezentuje swoją książkę „Między Majdaniem a Smoleńskiem”, będzie też uczestniczyć w okrągłym stole z byłym litewskim prezydentem (1990-1992) Vytautasem Landsbergisem i ukraińskim politykiem Borysem Tarasiukiem. Podczas tegorocznego forum odbędzie się dyskusja o środkach masowego przekazu z udziałem Adama Michnika, Jacka Żakowskiego i uczestników z Ukrainy. O przedwojennym Lwowie jako podręczniku historii będzie mówiła Żanna Słoniowska, autorka projektu: lwowprzedwojenny.eu. Pani Prezydentowa Danuta Wałęsa zaprezentuje swoją książkę „Marzenia i tajemnice”. Szereg ciekawych spotkań przygotowano dla miłośników polskiego teatru i kina.

W sobotę, 14 września, odbędą się spotkania z Januszem Leonem Wiśniewskim. Polscy i ukraińscy historycy będą dyskutować o mieszkańcach Galicji i powstaniu styczniowym. Zostanie zaprezentowany polski numer ukraińskiego czasopisma „Krytyka”. Andrij Pawłyszyn razem Adamem Michnikiem i Jackiem Żakowskim udostępni ukraińskim czytelnikom książkę „Między Panem a plebanem”. Kolejno odbędą się: wieczór poetycki z udziałem Tomasza Różyckiego i Jurija Andruchowycza, prezentacja książki Jana Piekło i spotkanie z Krzysztofem Zanussim. Wszyscy ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach w ciągu dnia, mają szansę spędzić czas na „Nocy poezji i muzyki” w Teatrze Młodego Widza przy ul. Hnatiuka 11.

W niedzielę, 15 września, w sali konferencyjnej Pałacu Sztuk odbędzie się prezentacja tłumaczenia w języku ukraińskim książki Aleksandra Fredry „Trzy po trzy” i projektu „Rewitalizacja Pałacu Fredrów-Szeptyckich w Beńkowej Wiśni” z udziałem Andrija Pawłyszyna i Jarosława Goduna. Moderatorem będzie Taras Wozniak.

Organizatorzy zastrzegają sobie zmiany w programie imprezy.

Kurier Galicyjski jest patronem medialnym XX Forum Wydawców we Lwowie.

Marta Czawaga, koordynator polskiego programu 20. Forum Wydawców we Lwowie
Tekst ukazał się w nr 16 (188) 30 sierpnia – 16 września 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X