Polska dyplomacja na Węgrzech

Polska dyplomacja na Węgrzech

Czy mogłaby Pani przytoczyć przykład współpracy z mediami węgierskimi?

Mamy bardzo dobre kontakty z telewizją Duna, węgierskim odpowiednikiem TV Polonia. Od wielu lat, z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja, Duna TV za darmo organizuje Dzień Polski. Polega to na tym, że w każdym programie pojawiają się elementy polskie. Emitowane są polskie produkcje.

 

Zapraszani są różni goście – z Instytutu Polskiego, w tym roku mnie też zaproszono. Ciekawy materiał mamy o polskich rodzinach, które zamieszkały na Węgrzech, poznały lokalne środowisko i dobrze reprezentują w nim Polaków. Zaangażowaliśmy parę, która zapoznała się w Brukseli, tam zawarła małżeństwo, poczym przeprowadziła się na Węgry. Staramy się podpowiadać Dunie nieprzeciętne jednostki. Są to oczywiście jedynie sugestie.

Co można byłoby udoskonalić we współpracy ambasady z prasą polonijną?
Dotychczas informacje konsularne automatycznie pojawiały się na polonijnej stronie internetowej czy w polonijnej prasie. Uważam to za błąd. Informacje urzędowe powinny być w obiegu w urzędzie, a dopiero później być przedrukowywane do prasy polonijnej – czy to za zgodą ambasady, czy w przypadku ich oficjalnego opublikowania na naszej stronie internetowej. Zawsze podkreślam, że jestem otwarta na współpracę. Z pewnością nie odmówię, jeżeli zgłosi się do mnie redaktor z prośbą o przygotowanie wartych publikacji ciekawostek czy świeżych informacji konsularnych. Przecież ciągle się zmieniają. Zachęcałabym do kontaktów interpersonalnych. Czasami, w czas mocnego zapracowania, możemy przecież kilka dni po imprezie wrzucić o niej komunikat.

Zależy nam też na przekazaniu informacji o tym, jakie są fundusze polonijne, w jaki sposób o nie aplikować i o jaką wysokość środków. Bardzo liczę na media polonijne w kwestii nagłośnienia sprawy paszportowej, zwłaszcza przed sezonem letnim. Rodzice notorycznie zapominają zadbać o dokumenty podroży dla swoich pociech. Świadczy to o kompletnym braku odpowiedzialności. Dzieci wyjeżdżają bez dokumentu podróży i na dodatek – poza strefę Schengen. Niestety, prasa tego nie nagłaśnia. Dla nas stanowi to bardzo duży problem – musimy czasami pośród nocy wyjeżdżać i wydawać paszporty. Nie odmówię pomocy, ale czasami po prostu opadają mi ręce. Liczę więc na to, że dotyczące tych spraw komunikaty w najbliższej przyszłości będą nagłaśniane za pośrednictwem mediów polonijnych i poszerzane pierścieniowo.

Czy placówka organizuje oficjalne spotkania lub konferencje prasowe w celu integracji przedstawicieli Polonii, polskich dziennikarzy i urzędników ambasady?
Media są dla nas bardzo ważne, jednak konsulat nie organizuje z nimi specjalnych spotkań. Odbyło się raczej kilka spotkań z samorządami i organizacjami cywilnymi, na których podejmowano tematy informacyjne. Najważniejszą dla nas jest płynność komunikacji między konsulatem i polskimi organizacjami. Przy Ogólnokrajowym Samorządzie Mniejszości Polskiej na Węgrzech ukazuje się miesięcznik „Polonia Węgierska”, Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha wydaje kwartalnik „Głos Polonii”. Działa strona internetowa Polaków na Węgrzech (www.polonia.hu). Polskie organizacje prowadzą też własne strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X