Polskę odkrywa… książka

Polskę odkrywa… książka

W przededniu 350-lecia Stanisławowa (dziś Iwano-Frankowska) dyrekcja i pracownicy wojewódzkiej biblioteki przyjęli gości z Opola – pracowników zaprzyjaźnionej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z jej dyrektorem Tadeuszem Chrobakiem na czele.

 

W składzie delegacji przyjechali: pracownik działu abonamentu Alicja Szczegielniak, pracownik działu informacji Mirosława Wąsowicz, pracownik działu metodycznego Ewa Dorosz, kierownik działu poligrafii Alicja Młynarczyk i kierowca Robert Dudek. „Współpraca z biblioteką z Iwano-Frankowska trwa od 2005 roku, – opowiada Tadeusz Chrobak. – Nasze województwa są partnerami. I my też nawiązaliśmy partnerskie stosunki.

W Opolu mieszkają tysiące byłych mieszkańców tego sławnego miasta i jego okolic. Wymieniamy książki, organizujemy wspólne ekspozycje, wymieniamy się informacjami. Szkoda, że nie mamy takich projektów, pod które można byłoby uzyskać fundusze z Unii Europejskiej, ale, zapewniam panią, niedługo się pojawią”.

„Nasi goście zapoznali się z działalnością wojewódzkiej biblioteki, a również z bibliotekami z Tłumacza, Doliny, Werchowyny, Bolechowa, – kontynuuje dyrektor iwano-frankowskiej biblioteki Ludmiła Babij – Zwiedzili muzea, klasztory i karpackie wioski. Wszędzie gości witali serdecznie przedstawiciele władz lokalnych, nasza brać biblioteczna oraz członkowie organizacji polskich”.

Na początek pobytu polskich gości zorganizowano okrągły stół z udziałem kierownictwa wojewódzkiego wydziału kultury. Tu została podpisana umowa o współpracy pomiędzy wojewódzkimi bibliotekami na lata 2012-2013. Ludmiła Babij przedstawiła multimedialną prezentację o współpracy pomiędzy bibliotekami, o wspólnych odwiedzinach pracowników bibliotek wojewódzkich.

Goście zapoznali się z ekspozycją wystawy książek, poświęconej 350-leciu Stanisławowa, pt. „Iwano-Frankowsk. Opole. Biblioteki-partnerzy: chronimy tradycje, budujemy dzień dzisiejszy”, na którą złożyły się różnorodne publikacje o mieście po ukraińsku i po polsku, a też własna produkcja wydawnicza.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X