Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim żołnierzom walczącym z bolszewikami

W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, sojuszników niepodległej Polski w walce z bolszewikami.

14 sierpnia o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze oraz inni członkowie lokalnych społeczności zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną. Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciw Armii Czerwonej.

Pomysł przeprowadzenia akcji polsko-ukraińskiej pod nazwą „Płomień Braterstwa” przedstawił Związek Harcerstwa Polskiego, który zaprosił do współpracy ukraińskich skautów z organizacji Płast Polska, oraz członków lokalnych społeczności, szkoły, władze samorządowe, wspólnoty religijne, przedstawicieli mediów i wszystkich, którzy zechcą oddać hołd zapomnianym bohaterom.

– Podejmujemy różne działania związane z nadchodzącą 100. rocznicą wojny polsko-bolszewickiej. Jednocześnie rozumiemy temat Ukraińców jako największej obecnie grupy narodowej w Polsce. Widzimy problemy w stosunku Polaków do mniejszości ukraińskiej i imigrantów z Ukrainy. Szukamy sposobów, aby uczynić to podejście tak dobrym, jak to możliwe – powiedział Mateusz Stahiewicz z ZHP.

W Polsce znajduje się ponad 200 miejsc pochówków żołnierzy ukraińskich z okresu Ukraińskiej Republiki Ludowej. W 70 z nich spoczywają ci, którzy w 1920 r. wraz z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko Armii Czerwonej. Dzięki tej inicjatywie „Płomień Braterstwa” zapłonie w ponad 30 miejscach w całej Polsce.

13 sierpnia delegacja ukraińskich płastunów z Równego bierze udział w wycieczce do Lublina w ramach Akcji „Płomień braterstwa”.  W delegacji bierze również udział przedstawiciel harcerskiego hufca „Wołyń”. Uczestnicy akcji otrzymają pamiątkowe metalowe odznaki „Płomień Braterstwa” przeznaczone do bezterminowego noszenia na patce prawej kieszeni munduru.

Źródło: kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X