Polacy ze wschodu ofiarą paraliżu MSZ

Polacy ze wschodu ofiarą paraliżu MSZ

Wiceminister Janusz Cisek w trakcie obrad Komisji do spraw Łączności z Polakami za Granicą zwrócił się do fundacji zajmujących się polskimi mediami na wschodzie o „lepszą komunikację”, o to żeby podpisywały umowy i przekazywały pieniądze dalej. Marek Bućko z fundacji Wolność i Demokracja skomentował wypowiedź ministra Ciska -MSZ zrzuca winę za stan rzeczy na organizacje pozarządowe. Była podjęta próba zrzucenia odpowiedzialności na pośrednika, czyli na fundacje. My jako fundacja, nie możemy nic zrobić, dopóki nie dostaniemy tych pieniędzy z MSZ. Obrady komisji miały miejsce w piątek.

 

Polskie media na Wschodzie giną. Zniknęły polskie gazety i audycje radiowe na terenie byłego ZSRR.Efekt przeniesienia środków na Polaków za granicą jest długofalowy. Największe straty ponieśli Polacy na Ukrainie. Do zeszłego roku fundusze dla Polaków za granicą były przyznawane przez Senat. W roku bieżącym przejęło je Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Część rozgłośni radiowych na wschodzie po prostu się pozamykało. Część gazet bezpowrotnie zniknęła w wyniku tych działań. To są zmiany Nieodwracalne – Marek Bućko.

 

Całość zaczyna przypominać tragifarsę. To jest wstyd dla państwa polskiego, że tak nisko ceni to, co robią na rzecz odrodzenia polskości nasi rodacy ze wschodu. Te pokolenia ludzi wiele przeszły , wiele wycierpiały i to nie jest czas, by w ten sposób ich zaniedbywać, wpuszczać w kłopoty. Wiele z tych osób zostało przez MSZ wpuszczonych w finansowe kłopoty! Właśnie w wyniku opieszałości tego resortu, nie przygotowania organizacyjnego i tego, że tak MSZ do tej sprawy podszedł. Najpierw postanowił zabrać środki z Senatu a potem zaczął zastanawiać, jak tymi środkami gospodarować – Marek Bućko.

 

Połączyliśmy się z Łotwą: Sytuacja jest tragiczna. – powiedział Ryszard Stankiewicz. Pismo Polak na Łotwie nie ukazuje się, audycja Polskofalówska nie jest już emitowana. Program telewizyjny Akcenty polskie i audycja Na falach Dougawy jest emitowany na „słowo honoru”. Robimy w dług – jak określił to przez Zw. Polaków na Łotwie.

 

Gościem audycji był Marek Bućko, fundacja Wolność i Demokracja, były zastępca ambasadora Polski na Białorusi, wieloletni pracownik MSZ.

Ryszard Stankiewicz, prezes Związku Polaków na Łotwie w korespondencji telefonicznej.

Ewa Siemaszko, historyk – przemówienie z 11 lipca na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

Adam Kwiatkowski, poseł PiS.

 

Wojciech Jankowski

Program Wschodni, 14 lipca 2012

Realizacja: Sylwia Jabs

 

Posłuchaj audycji:

http://www.radiownet.pl/republikanie/program#/publikacje/polacy-ze-wschodu-ofiara-paralizu-msz-marek-bucko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X