Pogoń Lwów zaczyna nowy sezon

Pogoń Lwów zaczyna nowy sezon

W tym roku Pogoń Lwów obchodzi 110-lecie założenia klubu i przewiduje organizację wielu imprez sportowych związanych z jubileuszem. Na razie piłkarze „dumy Lwowa” przygotowują się do rundy wiosennej Premier Ligi Obwodu Lwowskiego, która prawdopodobnie wystartuje na początku kwietnia. Chociaż budżet klubowy jest niepewny, a sponsorzy milczą, piłkarze intensywnie trenują w hali, ćwiczą na sztucznym boisku i grają pierwsze mecze sparingowe.

– 27 stycznia rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu Premier Ligi Obwodowej – opowiada prezes LKS Pogoń Lwów Marek Horbań – Piłkarze uprawiają aerobik, jumping siłowy i bosę. Bosa to taka nowość dla naszego klubu. Te ćwiczenia wzmacniają mięśnie i koordynacje piłkarzy. Oprócz tego mamy zajęcia na sztucznym boisku i serię meczy sparingowych, na których sprawdzamy naszych nowych piłkarzy.

Do Pogoni dołączyło kilku młodych graczy, ponieważ odeszło kilku podstawowych zawodników, którzy będą grać w polskich klubach. Były kapitan Pogoni Mikołaj Bogdanow podpisał kontrakt z drugoligowym Chrobrym Głogów i będzie reprezentować barwy pomarańczowo-czarne. Inni zagrają w klubach trzecioligowych, no i też w klubach ukraińskich.

W pierwszych meczach sparingowych Pogoń Lwów zwyciężyła z FC „Awangard” Żydaczów (8:3) i przegrała z drużyną FC „Bory” Borynicze (2:0) i „Ruchem” Winniki (6:2).

 

Marek Horbań, prezes LKS Pogoń Lwów (Fot. Eugeniusz Sało)–  Nie bardzo zwracam uwagę na wyniki pierwszych meczów sparingowych, bo każda drużyna jest inaczej przygotowana fizycznie. My mamy młodą drużynę i dopiero zaczęliśmy przygotowania. Dwa mecze przegraliśmy i jeden wygraliśmy, ale nie pamiętam wyników. Chciałem sprawdzić piłkarzy na wytrwałość i zmęczenie – powiedział trener Pogoni Lwów Konstantyn Lemiszko.

A zmęczenie jest widoczne, bo piłkarze intensywnie trenują przez cały tydzień.

– W poniedziałek biegamy i gramy ze sobą w piłkę. We wtorki i czwartki biegamy i chodzimy na siłownię. W środy i soboty mamy jumping i bosę. Piątki i niedziele mamy wolne albo gramy mecze sparingowe – opowiada piłkarz Pogoni Andrzej Smaluch.

Od miesiąca piłkarze Pogoni Lwów trenują w nowym systemie – wprowadzone zostały dodatkowe zajęcia, jumping, siłowy aerobik, rozgrzewki na trampolinach, rozwijają one koordynację i siłę piłkarzy. Na batucie piłkarze trenują przyśpieszenia biegowe, ćwiczenia siłowe, skoki i podskoki z różną amplitudą równoważeń. Program jest tak opracowany, żeby maksymalnie wzmocnić mięśnie nóg, rąk i klatki piersiowej. Systematycznie ułożone ćwiczenia powinny przynieść pozytywne efekty na boisku.

– Bardzo wzmacniają mięśnie nóg, pomagają w odchudzaniu, rozwijają cierpliwość i wytrwałość, a także poprawiają układ krążenia – powiedziała trenerka „Kiwi Fitness” Nadija Kuspys.

Piłkarze Pogoni od niedawna trenują w odzieży sportowej, którą otrzymali od Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wsparli ich także kibice Legii Warszawa, którzy przekazali dla klubu 3 tys. zł. W oficjalnym piśmie Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów podziękował PZPN oraz kibicom Legii Warszawa. Także zaznaczył, że sprzęt piłkarski i pieniądze zostaną wykorzystane w okresie przygotowawczym Pogoni Lwów.

W tym roku Pogoń Lwów obchodzi jubileusz 110-lecia założenia klubu. Jednak kasa klubowa jest prawie pusta, a sponsorzy nadal milczą.

– Sytuacja polityczna na Ukrainie zawiesiła informacje od sponsorów, firm PZU Ukraina i Śnieżka, dotyczące wsparcia Pogoni w tym roku. Czekamy też na odpowiedź od PKP Cargo. Sytuacja jest niezbyt wesoła, bo mamy prawie zerowy budżet i nie wiemy nadal na czym stoimy. Ten rok jest jubileuszowy. Zaplanowaliśmy szereg imprez sportowych, ale z powodu braku środków finansowych nie wiemy czy będziemy mogli zorganizować imprezy – podsumował prezes Pogoni Lwów Marek Horbań.

Pogoń Lwów jest jednym z najstarszych polskich klubów piłkarskich. Przed wojną zdobył cztery razy mistrzostwo Polski. Po wojnie klub przestał istnieć, ale w 2009 roku został reaktywowany przez polską młodzież. Obecnie klub gra w Premier Lidze Obwodu Lwowskiego (III liga).

Eugeniusz Sało


Obejrzyj wideo:


Pogoń Lwów przygotowuje się do sezonu


Trening Pogoni Lwów (jumping i boso)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X