Poezjo, jak ci na imię?

Poezjo, jak ci na imię?

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji, który został ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku. Tradycja festiwali poetyckich pielęgnowana jest w Paryżu. Dzień Poezji jest świętowany w Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Belgii, Japonii, a w ostatnich latach również w Polsce. Patronem polskich imprez są Stowarzyszenia Literackie.

Wydarzenia na świecie prowadzą do zderzenia ludzkiej wrażliwości z rzeczywistością, a człowiek musi odnaleźć w sobie siłę by wrócić do codzienności. „Żyjemy w XXI wieku, gdzie losy jednostek niewiele znaczą. Czy w społeczeństwie racjonalnych zimnych ludzi, będzie dalej miejsce dla wrażliwych poetów – uskrzydlonych Ikarów? Poezja walczy o swoje miejsce marzeniami, bo gdyby nie te marzenia nie miałaby szans przetrwać”.

Obcowanie z poezją, promowanie jej stało się celem Światowego Dnia Poezji. Hasło „wiersze na murze” zainicjował w Polsce poeta Michał Zabłocki, twórca medialnych wydarzeń poetyckich i autor tekstów piosenek. Wiersze wyświetlane są na murach w Krakowie na ul. Brackiej 1, by każdy przechodzień mógł na chwilę zatrzymać się, przeczytać, a może nawet przeżyć chwilę zadumy i refleksji.

Dzięki Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku/Stanisławowie 19 marca br. mieszkańcy po raz pierwszy brali udział w uroczystościach Święta Dnia Poezji na terenie Ukrainy. Gośćmi uroczystości byli: konsul RP we Lwowie Jacek Żur, Barbara Pacan, Jewhenij Baran – prezes pisarzy i poetów ukraińskich obwodu iwanofrankowskiego, przedstawiciele polskich organizacji, rodzice i uczniowie.

(Fot. Barbara Pacan)„Poezjo, jak ci na imię?” – pod takim tytułem uczniowie ze Średniej Szkoły nr 3 zaprezentowali wiersze w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Na scenie dominowała twórczość A. Mickiewicza, J. Słowackiego, A. Asnyka, W. Szymborskiej, T. Szewczenki czy O. Wildea. Goście Centrum mieli okazję usłyszeć też poezję śpiewaną z repertuaru Jonasza Kofty, Marka Grechuty, Edyty Geppert, Maryli Rodowicz, którą wykonały uczennice kl.11 Irena Szymańska i Wiktoria Petrowa. Ogromne wzruszenie obecnych przy piosenkach takich, jak „Zamiast” i „Jaka róża, taki cierń” oraz wspólne nucenie piosenki „Niech żyje bal”. Natomiast Wiktoria Szostak z klasy 10 po mistrzowsku zaśpiewała utwór do poezji Tarasa Szewczenki, którego 200. rocznica urodzin obchodzona jest na terenie Ukrainy. Akcentem podsumowującym była piosenka J. Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Występ młodzieży uzupełniła prezentacja multimedialna i odpowiednio dobrany podkład muzyczny. Uczniowie otrzymali z rąk konsula książki polskich poetów.

Program opracowała i przygotowała Renata Klęczańska – nauczycielka i p.o. dyrektora CKPiDE, a także nauczyciele szkoły nr 3 Elżbieta Ryniak, Klaudia Bączyk i Igor Baczkur, którzy zaangażowali się do pomocy przy obsłudze sprzętu, prezentacji i organizacji uroczystości. Na ich ręce składam serdeczne podziękowania.

Czy Święto Poezji wejdzie na stałe do kalendarza imprez w Stanisławowie? Odpowiedź na to pytanie przyniesie przyszłość. Może na „wiersze na murze” jeszcze za wcześnie, ale z pewnością pierwszy krok w tym kierunku został już wykonany.

Renata Klęczańska
Tekst ukazał się w nr 202 za 31 marca – 14 kwietnia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X