Podsumowanie Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie

Podsumowanie Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie

– Chciałbym, żeby Polacy na całym świecie przeżywali stulecie niepodległości – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego podsumowania II edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. Podziękował rodakom za podtrzymywanie polskości i kultury.

Nawiązał do występów zespołów muzycznych i tanecznych, które zaprezentowały się podczas uroczystości. – Dzieci wychodzą na scenę i pięknie mówią po polsku, śpiewają po polsku, tańczą tańce, które są elementem naszej wielkiej tradycji. Ogromnie za to dziękuję – powiedział.

{youtube}Md3FHqt19kM{/youtube}

– Dziękujemy wszystkim polskim nauczycielom, wszystkim organizatorom polskiego życia kulturalnego, wszystkim prowadzącym Polskie Domy. Dziękujemy za całego serca polskim księżom pracującym na tych terenach, którzy swoją posługą duszpasterską wzmacniają tego ducha, z jednej strony właśnie wiary, tradycji, polskiej kultury, ale przede wszystkim bardzo często także podtrzymują na duchu – podkreślił.

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w II edycji „Podsumowania Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” (Fot. prezydent.pl)

Prezydent dziękował też partnerom i sponsorom akcji pomocowej. – Z całego serca zachęcamy, aby dalej brać w niej udział – zaapelował.

– Warto pomagać Proszę Państwa – dodała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Przypomniała, że spora część darów w ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie trafiła do szkół.

Fot. prezydent.pl

– Jest to wyraz naszej wdzięczności dla wszystkich tych, którzy dbają o rozwój oświaty polskiej mniejszości narodowej za granicą. Wdzięczności za upowszechnianie języka polskiego, wiedzy o naszym wspólnym dorobku kulturowym, o tradycji i kulturze – podkreśliła.

{youtube}189XlRt9H0I{/youtube}

– Te wszystkie starania są ogromnie ważne, ponieważ wzmacniają poczucie polskiej tożsamości narodowej wśród pokoleń, które urodziły się poza Polską – zaznaczyła Pierwsza Dama.

– To jest takie piękne świadectwo tego, że wszyscy my, Polacy, rozsiani po całym świecie, niezależnie od tego, w jakim zakątku globu mieszkamy, jesteśmy jedną rodziną, ponieważ w sercu nosimy Polskę. Jeszcze raz bardzo Państwu wszystkim dziękuję – podkreśliła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Źródło: prezydent.pl

Czytaj również: Para Prezydencka na podsumowaniu Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X