Podpisanie umowy o współpracy między Uniwersytetem Lwowskim Stauropigion i PWSTE w Jarosławiu

Podpisanie umowy o współpracy między Uniwersytetem Lwowskim Stauropigion i PWSTE w Jarosławiu

Podpisanie umowy o naukowej, kulturalnej i oświatowej współpracy odbyło się podczas otwartego posiedzenia Rady naukowej Uniwersytetu Lwowski Stauropigion 7 marca br.

Ze strony polskiej umowę podpisał rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman, ze strony ukraińskiej – rektor-współzałożyciel prywatnego Uniwersytetu Lwowski Stauropigion dr filozofii prof. Jarosław Kmit.

Uzasadniając podpisanie umowy o współpracy prof. Krzysztof Rejman powiedział:
– Chciałbym życzyć Państwu i sobie, żebyśmy mogli tę współpracę kontynuować, żebyśmy mogli robić wspólne dzieła po to, aby nasze narody – naród polski i naród ukraiński – doszukiwały się wspólnych wartości. Zresztą żyjemy po sąsiedzku. My, Polacy rozumiemy Ukraińców, Ukraińcy rozumieją Polaków. Jesteśmy narodami słowiańskimi i chrześcijańskimi – to jest to, co nas łączy. Łączy nas o wiele więcej i dzięki temu, że będziemy mogli taką współpracę tworzyć między naszymi uczelniami, będziemy mogli budować mosty ponad granicą. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy związane z kulturą, sprawy związane z nauką, badaniami wspólnymi, czy wspólnymi wydawnictwami naukowymi. Już mamy pewne pomysły, które moglibyśmy wdrożyć w miarę szybko, chociażby poprzez wydanie wspólnego czasopisma polsko-ukraińskiego. Jest to bardzo ważne dla nas – Polaków, Ukraińców, w ogóle dla Europy, bo my stanowimy część Europy. Ta umowa będzie dotyczyła takich kwestii, jak współpraca naukowa, wymiana nauczycieli akademickich, czy też wymiana studentów. Bo dzięki temu, że na przykład, wasi studenci mogą przyjechać do Polski, zobaczą jak się żyje w Polsce. Natomiast nasi studenci, gdy przyjadą do Lwowa, też zobaczą jak się żyje na Ukrainie. Dzięki temu przyczynimy się do powstania Europy wspólnych wartości, opartych właśnie na nauce, na wiedzy i na naszych tradycjach narodowych – polskich i ukraińskich. A Lwów jest zawsze takim miastem, które łączy.

Prof. Jarosław Kmit ze swej strony dodał:
– Chcę ogłosić, że do tej podstawowej klasycznej umowy przyjmujemy uzupełnienia od rektoratu i Rady naukowej. Już dzisiaj zostały omówione niektóre techniczne elementy naszej bezpośredniej współpracy oraz niektóre tematy dla badań naukowych również.

W czasie otwartego posiedzenia Rady naukowej odbyła się prezentacja odznaki honorowej pamięci św. Jana Pawła II – orderu i gwiazdy, wykonanych przez lwowskiego jubilera Ołeksandra Mirosznikowa. Pomysłodawcą powołania i wykonania odznaki był Uniwersytet Lwowski Stauropigion. Order został poświęcony przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego w Katedrze Łacińskiej we Lwowie.

Bogdan Suszyński (fot. Alina Wozijan)

Odbyła się też prezentacja wydanej przez Wydawnictwo Stauropigion książki prof. Bogdana Suszyńskiego „Polski pilot z Kodymy”, której bohaterem jest generał Stanisław Skalski. Pisarz i dziennikarz Bogdan Suszyński mieszka w Odessie, od lat zajmuje się historią kozactwa i dziejami Ukrainy. Postać asa lotnictwa polskiego dla napisania eseju wybrana została nieprzypadkowo – Stanisław Skalski urodził się w miasteczku Kodyma na północy obwodu odeskiego. Tłumaczenie na język polski zostało wykonane przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i redakcji Kuriera Galicyjskiego.

Alina Wozijan
Tekst ukazał się w nr 5 (273) 17 marca – 10 kwietnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X