Podolacy

Podolacy

Na rynku księgarskim w Polsce, nakładem wydawnictwa DiG, ukazała się książka dr. Artura Górskiego „Podolacy”. To zbiór szkiców przybliżających sylwetki działaczy i liderów konserwatywnego stronnictwa politycznego polskich ziemian w Galicji Wschodniej lat 1867-1914. Czytelnikom „Kuriera” większość z nich jest zapewne znana, bowiem przez dwa lata regularnie ukazywały się, w formie nieco krótszych tekstów, na łamach naszego pisma.

Z całą pewnością warto zapoznać się z pełną zawartością książki. Jak wspomina we wstępie autor: „opracowane sylwetki polityczne ziemian konserwatywnych Galicji Wschodniej, wydają się reprezentatywne dla tego środowiska. Pokazują jego najwybitniejszych przedstawicieli, ale też polityków i działaczy społeczno-ekonomicznych z drugiego szeregu, którzy swoją codzienną pracą budowali ówczesną pomyślność polskiego narodu pod zaborem austriackim, w stopniu nie mniejszym niż ich bardziej znani i wpływowi koledzy”.

Gorąco polecamy!

Historia myśli politycznej, szczególne polskiej, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród badaczy, ale także i czytelników, co jak się wydaje, jest doskonałą rekomendacją dla książki, która wyszła spod pióra dra Artura Górskiego. Szczególną cechą pracy przedstawionej do recenzji jest to, że została poświęcona nie jednemu z polityków, ale całemu obozowi politycznemu. Współcześnie autorów stawiających sobie za cel przedstawienie doktrynalnego i politycznego wymiaru aktywności dużego środowiska politycznego jest stosunkowo niewielu. To właśnie w gronie tych nielicznych należy ulokować książkę dra Artura Górskiego.
Z recenzji wydawniczej dr hab. Włodzimierza Bernackiego, prof. UJ

 

(…) dobrze się stało, że Podolakami zajął się dr Artur Górski, którego praca nad ustaleniem całego mnóstwa ważnych i mniej ważnych szczegółów, zwłaszcza biograficznych zasługuje na uznanie. Wielu, nie tylko badaczy dziejów Galicji, do jego książki na pewno sięgnie. Pisze przecież o ludziach nietuzinkowych, politykach z krwi i kości, obdarzonych instynktem politycznym, temperamentem i inteligencją, których wielu współczesnych polityków mogłoby im pozazdrościć. Pisze wreszcie o osobowościach (Abrahamowiczu, Pinińskim, Baworowskim, Zaleskich), z których każda zasługuje na osobną książkę.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Waldemara Łazugi

Marcin Romer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X