„Pod Wysokim Zamkiem” z Zofią Turowską i Januszem Majewskim

„Pod Wysokim Zamkiem” z Zofią Turowską i Januszem Majewskim

Jednym z kolejnych wydarzeń towarzyszących w ramach 6 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” było spotkanie autorskie z Zofią Turowską, połączone z prezentacją jej najnowszej książki „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia”. Niestety z przyczyn zdrowotnych, bohater książki nie mógł przyjechać na spotkanie do Lwowa.

W sali kameralnej Teatru im. Marii Zańkowieckiej licznie zgromadzona publiczność miała możliwość usłyszeć z ust Zofii Turowskiej o historii napisania tej pierwszej „biografii artystycznej” o Januszu Majewskim – wybitnym polskim reżyserze, scenarzyście i pisarzu, urodzonym we Lwowie, stałym gościu Przeglądu.

{youtube}itRC3-HIdDA{/youtube}

„Było mi bardzo miło, ale jednocześnie trudno, ponieważ Pan Janusz napisał tak wiele o sobie i wydał szereg książek o sobie. Powstało pytanie jak zrobić, żeby o tym fantastycznym reżyserze, człowieku napisać jeszcze jedną historię. Skorzystałam z uprzejmości dostępu do prywatnego archiwum Janusza Majewskiego. Dzięki temu mogłam tak myśleć i widzieć jego oczami różne rzeczy, że ułatwiło mi to napisanie książki trochę innej – książki o drodze filmowej i literackiej Pana Janusza” – opowiedziała Zofia Turowska, dziennikarka, autorka książek.

Spotkanie, które poprowadził Eugeniusz Sało, dziennikarz Kuriera Galicyjskiego, miało związek z wątkiem lwowskim w życiu Janusza Majewskiego, który ma ogromny sentyment do miasta swojego urodzenia.

Fot. Aleksander Kuśnierz

Podczas lwowskiej prezentacji książki wyszło na jaw, że oprócz kobiety-filmu Janusz Majewski miał także kobietę-literaturę oraz kobietę-muzykę.

„Te kobiety zawładnęły Panem Januszem i do tej pory są najważniejszymi elementami jego życia. Bez filmu Janusz Majewski nie wyobraża sobie życia” – podsumowała autorka biografii.

Po zakończeniu spotkania konsul Rafał Kocot wręczył Zofii Turowskiej kwiaty i podziękował zebranym za przybycie. Lwowianie mogli porozmawiać z autorką biografii o Januszu Majewskim i zdobyć autografy.

KG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X