Pierwszy Dzień Wiosny!

Pierwszy Dzień Wiosny!

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tego dnia Tatarzy krymscy świętują nadejście Nowego Roku – Nauroz (Nawrez). Święto nazywane jest „perskim Nowym Rokiem”. Obchodzone jest w większości krajów Środkowego Wschodu, m.in. w Kazachstanie i Kirgizji.

 

Wszystkiego najlepszego!
Вітаємо зі святом Наврез !
Наурыз мейрамы құтты болсын!
С праздником Наурыз!
Нооруз майрамы кутту болсун!

 

 

Kalendarz tatarski należy do do arabsko-perskiej tradycji kalendarzowej, opartej na roku księżycowym.

Nauroz (Nawrez)
W systemie świąt zajmuję szczególne miejsce. Razem z nim wita się Nowy Rok oraz wiosnę. Słowo Neuroz pochodzi z języka irańskiego i oznacza: nau(w) –nowy, oraz rez –dzień. Święto obchodzi się 21 marca, czyli wtedy kiedy dzień równy jest nocy. Obyczaj świętowania Neuroza pojawił się wśród Tatarów wraz z przyjęciem religii islamskiej. Neuroz jako święto wiosny wiąże się z szeregiem obrzędów, które mają zaskarbić sobie przychylność sił przyrody i zapewnić urodzaj.

Obchodzenie pożegnania starego roku:
Na tydzień przed 21 marca gospodyni zaczyna się do niego przygotowywać. Przede wszystkim skupia się na robieniu porządków, odkłada również stare, nieprzydatne już rzeczy. Mężczyźni zaczynają remont maszyn rolniczych, przygotowują się do wiosennej pracy na polu.

Dzieci szykują maski oraz kostiumy kozy. Dzień przed świętem gospodynie gotują jajka, kebety oraz ciasta. Wieczorem rozpala się ognisko, a w nim spala wszystkie wcześniej odłożone niepotrzebne rzeczy. Z nastaniem zmierzchu dzieci zakładają przygotowane maski, jedno z nich zakłada kostium kozy. Następnie wędrują od domu do domu, śpiewając. W zamian dostają orzechy i słodkości.

Nowy Rok
W dzień Nauroza starsi ludzie odwiedzają cmentarze. Tam sprzątają mogiły oraz modlą się specjalnymi modlitwami, w których proszą o urodzaj. Tym sposobem łączność z przodkami zostaje podtrzymywana. Towarzyszą oni żywym od początku roku.

www.eastway.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X