Peregrynacja obrazu św. Dominika

Peregrynacja obrazu św. Dominika

Na przełomie kwietnia i maja w ramach przygotowań do jubileuszu 800-lecia istnienia zakonu dominikanów odbywa się peregrynacja relikwii i obrazu św. Dominika po Ukrainie.

We Lwowie, w kościele Matki Bożej Gromnicznej, gdzie duszpasterstwo akademickie prowadzą dominikanie z Polski i Ukrainy, mszy św. przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Homilię wygłosił o. Svorad Duda, dominikanin ze Słowacji, który wcześniej pracował na Zakarpaciu, a teraz przywiózł na Ukrainę relikwie i obraz św. Dominika. Powiedział, że rok 2014 jest poświęcony świeckim dominikanom i ich misji w zakonie. Z tej okazji Europejska Rada Fraterni Świeckich Dominikanów zorganizowała peregrynację obrazu św. Dominika po fraterniach w całej Europie.

Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki (Fot. Konstanty Czawaga)Ojciec Svorad Duda wyjaśnił, że obraz autorstwa brata Felixa Hernandeza Mariano, hiszpańskiego dominikanina, został namalowany specjalnie na prośbę świeckich dominikanów i rozpoczął wędrówkę po Europie w Hiszpanii – ojczyźnie św. Dominika – w październiku 2013 roku. Do tej pory odwiedził m.in. Portugalię, Francję, Holandię, Belgię, Niemcy, Czechy i Słowację. Pielgrzymce relikwii i obrazu św. Dominika towarzyszyła również siostra Maria, dominikanka ze Słowacji, która obecnie pełni posługę na Zakarpaciu.

Ojciec Svorad i siostra Maria zgodnie mówili o tym, że w Mukaczewie, Murafie, Fastowie, Kijowie – wszędzie spotykali się z wielką gościnnością i nabożeństwem wiernych.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 9 (205) za 16-29 maja 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X