Pasterka we Lwowie

Pasterka we Lwowie

„Świat stanie się lepszy, jeżeli otworzymy drzwi na oścież, gdy Jezus zapuka do stajenki naszego serca, stając przed nami jako nasz bliźni” – powiedział w homilii abp Mieczysław Mokrzycki podczas Pasterki w katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie.

Lwowski metropolita przytoczył słowa św. Urszuli Ledóchowskiej: „Nieraz uśmiech twój wlać może do duszy zniechęconej jakby nowe życie, nadzieję, że nastaną lepsze czasy, że nie wszystko stracone, że Bóg czuwa. Uśmiech jest nieraz gwiazdą, co błyszczy wysoko i wskazuje, że tam na górze bije serce Ojcowskie, które zawsze gotowe jest zlitować się nad nędzą ludzką”.

Pozwólmy dzisiaj, aby prawda Bożego Narodzenia przeniknęła nas do głębi, nie odrzucajmy jej od siebie, dajmy się nią jeszcze raz zadziwić! – wzywał hierarcha. Zwrócił uwagę, że nie mogło „nas spotkać w życiu coś piękniejszego niż to, że należymy do Boga, który w nas znalazł upodobanie, który tak bardzo się do nas upodobnił i kocha każdego jak swe własne dziecko”. „Patrząc na betlejemski cud, pośród bezdusznego szelestu tego świata, usłyszmy to, co Słowo Wcielone mówi nam od początku stworzenia: popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec – zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy (1 J 3, 1).

 

Pasterka, 2011 r. (Fot. Konstanty Czawaga)Bóg kocha każdego z nas, bo jest w nas dobro, które On sam zaszczepił” – tłumaczył kaznodzieja. Życzył wiernym, aby betlejemska szopka i żłóbek były „takim właśnie uśmiechem i znakiem nadziei, który otrzymujemy w darze tej Nocy, który innym możemy i powinniśmy podarować. Niech Święta Bożego Narodzenia pomogą nam objawiać prawdziwie ludzkie oblicze”.

Po zakończeniu Mszy św. świąteczne życzenia łacińskim katolikom złożył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, który wraz z greckokatolickim arcybiskupem lwowskim Igorem Woźniakiem koncelebrował liturgię z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim i jego biskupem pomocniczym Leonem Małym.

 

Z UKGK przybyli także liczni członkowie różnych zakonów i zgromadzeń oraz wierni. Byli też przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. W imieniu lokalnych władz ukraińskich świąteczne życzenia złożył mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Arcybiskup Mieczyław Mokrzycki uroczyście pobłogosławił też szopkę w bazylice metropolitalnej. Uroczystość wigilijną transmitowała na żywo państwowa stacja telewizyjna we Lwowie. Służba prasowa prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza podała, że z okazji Bożego Narodzenia głowa państwa przesłał życzenia „chrześcijanom obrządku zachodniego”. W samo Boże Narodzenie 25 grudnia metropolita lwowski przewodniczył dwóm liturgiom – po ukraińsku i po polsku, podczas których również wygłosił kazania w obu językach.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X