Pamięci wieloletniego kościelnego Katedry Lwowskiej

Na cmentarzu w Rudnem koło Lwowa odbył się pogrzeb śp. Romana Kowalskiego, wieloletniego kościelnego Lwowskiej Bazyliki Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Zmarł w wieku 77 lat w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w święto św. Szczepana męczennika. Pozostał w pamięci wielu Polaków, parafian i gości Katedry jako bardzo skromny i pobożny człowiek.

Roman Kowalski, syn Narcyza i Pauliny z d. Żurawska urodził się 20 lipca 1930 roku w Dowbyszu koło Żytomierza. Pochodził ze Wschodu, zza Zbrucza, jednak prawie całe jego życie zostało związane ze Lwowem.

– Rodzice starali się wychowywać swoje dzieci w duchu katolickim, chociaż za czasów sowieckich na tych terenach to było bardzo ciężkie i niebezpiecznie – wspomina pani Antonina, siostra zmarłego. – Jak gdzieś w pobliżu była msza czy odpust, to chodziliśmy piechotą. We Lwowie już można było się uczyć w polskiej szkole i chodzić do kościoła.

Na tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia w 1974 roku w katedrze lwowskiej Roman Kowalski zawarł sakrament małżeństwa z Anizją Kmetiuk. Na prośbę o. Rafała Kiernickiego, proboszcza katedry, został w dniu 1 kwietnia 1976 roku zatrudniony jako elektryk, którą to funkcję pełnił do 1983 roku. W tym też roku został zatrudniony w charakterze kościelnego. W latach 1988-1990 był członkiem komitetu katedralnego. Wcześniej wiele udzielał się przy parafii św. Antoniego we Lwowie, gdzie służył niezbędną pomocą przy chorym ks. Ignacym Chwirucie. Przeszedł na emeryturę, jednak przez następne pięć lat przychodził do bazyliki, aby pomagać w przygotowaniu do mszy św.

W pamięci wiernych pozostał jako człowiek modlitwy na różańcu. Był bardzo często widziany z różańcem w ręku na modlitwie w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Niektórzy, widząc jego charakterystyczne posiwienie wokół głowy, mówili, że Roman Kowalski już za życia otrzymał od Boga „przywilej noszenia aureoli”. O tym mówił w kazaniu podczas ceremonii pogrzebowej ks. Marian Skowyra, rektor kościoła Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Msza św. została odprawiona pod przewodnictwem o. Aleksandra Litwiniuka OFM Conv, proboszcza parafii św. Antoniego we Lwowie.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 1 (53) 15 stycznia 2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X