Pamięć o ofiarach Holocaustu

Pamięć o ofiarach Holocaustu

Dzień 27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku w celu uczczenia ofiar pomordowanych przez reżim hitlerowski. Obchody wyznaczono na 27 stycznia, ponieważ właśnie tego dnia 1945 roku został wyzwolony obóz Auschwitz-Birkenau.

Z tej okazji, w Rzeszowie, po raz piąty będzie obchodzony Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Tradycją stało się, iż uczestnicy obchodów spotykają się najpierw na cmentarzu żydowskim, gdzie pamięć o pomordowanych będzie uczczona modlitwą za zmarłych wypowiedzianą przez rabina Shaloma Stamblera z Chabad Lubavitch Polska.

Z Izraela przybędzie Lucia Retman, Żydówka z Leżajska, obecnie mieszkanka Hajfy. Ukrywała się z rodziną u Zofii Pomorskiej, która pośmiertnie – w 2009 roku – otrzymała medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Pani Lucia Retman będzie gościła także w kilku podkarpackich szkołach z wykładami dla młodzieży.

W ramach obchodów, na Uniwersytecie Rzeszowskim, odbędzie się dyskusja panelowa, zatytułowana: „Stosunki polsko-żydowskie z perspektywy Uratowanych i Ratujących w czasie Holocaustu”. Jednym z gości będzie Lucia Retman, która przybliży zgromadzonym historię swojego ocalenia. W rzeszowskim kościele farnym odbędzie się nabożeństwo słowa Bożego nawiązujące do Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, połączone zostanie z tradycyjnym odczytywaniem nazwisk Polaków z Ziemi Rzeszowskiej zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi.

Współorganizatorami obchodów są Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Urząd Miasta Rzeszowa i Diecezja Rzeszowska.

Adam Kulczycki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X