Paczki dla polskich przedszkoli

Stowarzyszenie „Pokolenie” z Katowic jadąc z darami na wschód Ukrainy, przekazało również za pośrednictwem Pogoni Lwów paczki oraz sprzęt dla polskich przedszkoli i szkół w Krysowicach, Strzelczyskach, Szczercu oraz Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Oprócz zabawek i sprzętu sportowego w postaci piłek do nogi, piłek do kosza, zestawów do gry w badmintona i ping ponga, dzieciaki otrzymali tornistry, zeszyty, kolorowanki, mazaki, kredki. Czyli te rzeczy, które przydadzą się w przedszkolach i szkołach – powiedział Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów, który osobiście rozwoził paczki do wyżej wymienionych miejscowości.

Dzieciaki nie kryły zadowolenia z otrzymanych prezentów, dziękując tańczyły i śpiewały piosenki, których nauczyły się w przedszkolu.

Ochronka w Krysowicach działa już piętnaście lat i prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny przy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. W ochronce jest 35 dzieci w wieku od 3 do 6 lat z Krysowic, Mościsk i okolicznych wiosek.

– Naszym podstawowym celem, jak uczył nasz założyciel bł. Edmund Bojanowski, jest wychowanie chrześcijańskich dzieci. I nasze dzieci wychowujemy przez modlitwę i robienie dobrych uczynków – powiedziała s. Beniamina ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP.

Natomiast przedszkole w Strzelczyskach działa przy szkole już siódmy rok. W tym roku grupa liczy dziesięcioro dzieci.

– Program jest ukraiński, ale dzieci uczą się wszystkiego w języku polskim – powiedziała wychowawczyni Lilia Pelczar.

– Bardzo się cieszymy z darów, bo zakupiliśmy część zabawek, a na sprzęt sportowy pieniędzy nie starczyło. Bardzo był nam potrzebny – dodała wychowawczyni z przedszkola w Strzelczyskach.

To już nie pierwsza akcja charytatywna Pogoni Lwów. W kwietniu paczki wielkanocne otrzymały polskie grupy w przedszkolach nr 48 i nr 131 we Lwowie oraz przedszkolu w Krysowicach.

Eugeniusz Sało

{youtube}jgnLUvVrt1s{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X