Otwarcie XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Gdyni

Na Placu Apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych. Przez następny tydzień ponad 1000 uczestników z 27 państw będą konkurować w 22 dyscyplinach sportowych.

Sportowcy będą rywalizowali w dwudziestu dwóch dyscyplinach, między innymi w badmintonie, piłce siatkowej, nożnej, ręcznej, w biegach, tenisie i pływaniu. Przewidziano też program kulturalny i turnieje rodzinne.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to największa impreza cykliczna przeznaczona dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. W tym roku odbędą się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

{youtube}XwvAlNhUw0g{/youtube}

– Igrzyska to czas rywalizacji. Życzę Wam wielu sukcesów, medali i zwycięstw. Życzę również, abyście wyjechali szczęśliwi, że zbudowaliście w sobie polskość, że umocniliście ją, że chcecie jak najszybciej tutaj wrócić. Żeby to wszystko było możliwe muszę wypowiedzieć to zdanie – XIX Światowe Igrzyska Polonijne uważam za otwarte – powiedział podczas ceremonii otwarcia Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Podczas otwarcia doradca Piotr Nowacki odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników igrzysk.

– Życzę państwu, aby czas spędzony w kraju przyniósł wiele emocji – sportowych, patriotycznych i rodzinnych. Bo zapewne wielu z Państwa spotka się ze swoimi bliskimi. Życzę dobrego przebiegu zawodów, szlachetnej rywalizacji i satysfakcji z osiągniętych wyników. Życzę nam wszystkim, Polakom i Polonii na całym świecie, abyśmy zawsze byli razem, wspierali się, utrzymywali rozmaite kontakty i podejmowali współpracę dla dobra całej naszej wspólnoty – czytamy w liście od prezydenta RP.

Senator Artur Warzocha odczytał list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego skierowany do wszystkich uczestników igrzysk.

– Szanowni Państwo! Niech te igrzyska będą wydarzeniem zbliżającym do siebie uczestników z pięciu kontynentów. Niech rywalizacja w duchu fair play stanie się przyczynkiem do nawiązywania kontaktów, a w przyszłości współpracy w ramach wspólnych przedsięwzięć podejmowanych ponad granicami, zwłaszcza przez biorącą udział w tych igrzyskach młodzież. Wszystkim Wam życzę powodzenia i satysfakcji z osiągniętych wyników – czytamy w liście marszałka Senatu RP.

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk odczytała listy od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego.

W trakcie ceremonii otwarcia wystąpił zespół „Pectus” oraz Halina Frąckowiak. Całość była transmitowana w TVP Polonia.

Spośród wszystkich uczestników najliczniejszą grupą są Polacy z Białorusi, Czech i Litwy. Ukrainę zaprezentują Polacy z Kijowa, Żytomierza, Lwowa i Równego. Wielką radością oraz pięknymi strojami wyróżnia się Polonia z Australii, Armenii, Francji i Hiszpanii.

W letnich igrzyskach polonijnych w Gdyni po raz pierwszy bierze udział szkółka dziecięca Pogoni Lwów. O tym, co będą robić tutaj piłkarze lwowskiej Pogoni opowiedział prezes Marek Horbań.

– Jesteśmy tutaj po raz pierwszy. Przyjechali tutaj najmłodsi zawodnicy naszego klubu, czyli szkółka piłkarska Pogoni Lwów. Mamy nadzieję, że pokażemy dobre wyniki nie tylko w piłce nożnej, ale również w innych dyscyplinach. Ten rok jest rokiem wyjątkowym. W tym roku obchodzimy dwa jubileusze – 115-lecie założenia oraz 10-lecie reaktywacji Pogoni Lwów – powiedział Marek Horbań.

Igrzyska potrwają do 3 sierpnia. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Mecenasem jest Senat RP oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem strategicznym Miasto Gdynia oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/otwarcie_swiatowych_letnich_igrzysk_w_gdyni{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X