Otwarcie wystawy „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko” w Iwano-Frankiwsku

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego zaprezentowano wystawę poświęconą błogosławionemu Jerzemu Popiełuszce. Otwarcie wystawy poprzedził pokaz filmu dokumentalnego o księdzu Jerzym, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został uprowadzony i brutalnie zamordowany 19 października 1984 roku. Zbrodnia na kapelanie Solidarności, wielkiego ruchu społecznego sprzeciwiającego się komunizmowi, była dla społeczeństwa polskiego wielkim szokiem i ostatecznie rozwiała resztki złudzeń w dobre intencje niedemokratycznych władz Polski. Wystawa w CKPiDE pokazuje represje wobec duchownego i przebieg operacji, w wyniku której ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany.

{youtube}V12KTDzosdE{/youtube}

-Byłem w Polsce w 1984 roku i słyszałem, jak został ksiądz Popiełuszko zabity – powiedział po projekcji filmu Witali Czaszczin, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń” – a teraz przeżyłem to po raz drugi. Społeczność polska tu w Stanisławowie wiedziała o tej zbrodni, bo jak wróciliśmy, od razu powiedzieliśmy swoim znajomym.

Stanisławowianka, Maria Dejnega słuchała o mordzie na księdzu Jerzym i o procesie jego oprawców w Radiu Swoboda. Słuchała radia po nocach i w pracy opowiadała o zbrodni i o procesie. Ktoś z kolegów doniósł na nią i została wezwana do KGB, gdzie kategorycznie zakazali jej mówić o polskim księdzu.

-Ten film widziałam po raz pierwszy, ale wcześniej wiedziałam o nim, bo miała taką okazję wyjechać na wycieczkę zorganizowaną przez CKPiDE. – wspominała wolontariuszka, Tatiana Panakowa – Byliśmy w kościele Stanisława Kostki i tam odwiedziliśmy muzeum. Dobrze, że ten film został pokazany, bo nie wszyscy znają tę historię. Bardzo mnie wzruszył. Jestem zachwycona odwagą księdza, że on wbrew wszystkiemu powtarzał, żeby zło dobrem zwyciężać!

W 2010 roku księdza Jerzego Popiełuszkę ogłoszono błogosławionym. Cztery lata później we Francji rozpoczął się proces kanonizacyjny polskiego księdza.

Wystawa prezentuje dokumenty i zdjęcia zebrane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Archiwum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii Stanisława Kostki z warszawskiego Żoliborza. Ekspozycja „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko 1947-1984” została utworzona przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku w 2011 roku.
Otwarcie wystawy odbyło się w sobotę, 27 maja w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, w ramach Dni Polskich w Iwano-Frankiwsku.

Wojciech Jankowski

{gallery}gallery/2017/jankowski_wystawa_ks_popieluszko_st{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X