Otwarcie wystawy „SACRUM” w Stanisławowie

9 lipca br. w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) została otwarta wystawa „SACRUM”, prezentująca obrazy dziesięciu malarzy, które powstały w czerwcu podczas trzeciego pleneru artystycznego w Bołszowcach.

– Nazwaliśmy ten plener „SACRUM”, zakładając, że to wszystko, co stworzył Bóg jest sakralne, święte. Każdy kwiatek, drzewo, zwierzę, człowiek jest stworzeniem Bożym – powiedzał podczas otwarcia Mychajło Dejnega, dyrektor Przykarpackiego Muzeum Sztuki.

Na warsztaty plenerowe przyjechało wielu młodych artystów z Podkarpacia, Lwowa, Tarnopola, Użhorodu, Kijowa, Dnipropetrowska i Doniecka.

– Uwielbiam malownicze widoki Bołszowiec. W trakcie pleneru, kiedy rysowaliśmy, przychodzili ludzie, interesowali się, pytali i to było bardzo miłe – podzieliła się wrażeniami Oksana Percej, malarka z Iwano-Frankiwska.

Podczas pleneru w Bołszowcach artyści rysowali architekturę cerkwi, kościołów i pamiątki dawnego Halicza. „Plener jest to pewnego rodzaju komunikacja pod otwartym niebem, kiedy wstajesz rano, bierzesz płótno, a na trawie widnieją się jeszcze kropelki rosy” – zaznaczył Bohdan Kuziw, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy.

– Ta wystawa pokazuje charakter i emocje każdego artysty – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.

Organizatorami wystawy są Przykarpackie Muzeum Sztuki, klasztor franciszkanów w Bołszowcach i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Wystawę „SACRUM” będzie można oglądać do 20 lipca.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 13 (233) 17 lipca – 13 sierpnia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X