Otwarcie wystawy rzeźby sakralnej w skansenie lwowskim (Fot. Aleksander Kuśnierz)

Otwarcie wystawy rzeźby sakralnej w skansenie lwowskim

16 sierpnia w Muzeum Architektury Ludowej i Kultury Materialnej we Lwowie, w kościele przeniesionym 2 lata temu z Jazłowczyka koło Brodów, odbyło się otwarcie a zarazem poświęcenie wystawy drewnianej rzeźby sakralnej autorstwa uczniów znakomitego mistrza – rzeźbiarza epoki baroku Jerzego Pinzla.

Podczas otwarcia ekspozycji dyrektor skansenu Roman Nazaroweć powiedział, Iż kościół udało się zachować dzięki wspólnemu wysiłkowi Konsulatu RP we Lwowie i Politechniki Gdańskiej. Dodał, że ten zabytek jest teraz ozdobą skansenu.

(Fot. Aleksander Kuśnierz)

– Dzisiaj odbyła się inauguracja trzech elementów funkcjonowania tego kościoła – sakralnego, wystawienniczego i koncertowego. Jednocześnie została otwarta wystawa akwareli prof. Jana Kurka, przedstawiających drewniane kościoły i cerkwie – powiedział Kurierowi Galicyjskiemu konsul Marian Orlikowski.

Profesor Romana Cielątkowska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, autor projektu renowacji kościoła z Jazłowczyka podkreśliła, że z ogromną przyjemnością znowu powraca do tej świątyni, wnętrze której jest jednym z ciekawszych w Europie.

Prof. Jan Kurek (fot. Aleksander Kuśnierz)

Gości przywitał też profesor Jan Kurek z Politechniki Krakowskiej, zajmujący się od 25 lat dokumentowaniem i fotografowaniem drewnianych cerkwi, które po II wojnie światowej były traktowane po macoszemu. Na Ukrainę profesor Kurek zaczął przyjeżdżać w 1996 roku.

Na zakończenie, w kameralnej atmosferze odbył się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu „U studni”, składającego się z dawnych członków grupy ”Stare Dobre Małżeństwo”.

Kościół w Jazłowczyku koło Brodów został wybudowany w latach 1936-1937 ze składek mieszkańców i przy pomocy Kuratorium Budowy Kaplic i Domów Ludowych. Autorem projektu był prawdopodobnie inż. Stefan Zassowski, on też budowę nadzorował. Po 1945 roku władze sowieckie umieściły w świątyni magazyn kołchozowy. Kościół niszczał i popadał w ruinę. Po renowacji w 2013 roku, w ramach międzynarodowego programu „Dziedzictwo przeszłości – fundamentem przyszłości” udało się zrealizować wspólny polsko-ukraiński projekt przeniesienia drewnianego kościoła z Jazłowczyka do skansenu we Lwowie

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 16 (236) 28 sierpnia – 14 września 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X