Otwarcie 22. Forum Wydawców we Lwowie

W dniach 10-13 września odbywa się największa impreza książkowa roku – 22. Forum Wydawców we Lwowie.

W tym roku oprócz tradycyjnego już miejsca – Lwowskiego Pałacu Sztuki, spotkania odbędą się w 60 punktach na terenie miasta.

Głównym tematem forum będzie „Kultura vs. Propaganda”. Uczestnicy z różnych krajów będą wymieniać się doświadczeniami i poglądami na temat tego, jak kultura może oprzeć się propagandzie i jak poziom intelektualny człowieka wpływa na jego zdolność odróżniania prawdy od fałszu.

W targach książki udział wezmą poeci i pisarze z 22 państw, m.in. Eliot Ackerman (USA), Francoise Barb Gaal (Francja), Marek Bieńczyk (Polska), Mariusz Maszkiewicz (Polska), Piter Pomerancew (UK), Jurij Andruchowycz (Ukraina), Serhij Żadan (Ukraina), Oksana Zabużko (Ukraina), Bei Ling (Chiny).

Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczne książkowe forum odwiedzi ponad 40 tys. osób i obiecują ciekawy program, który będzie zawierać m.in. targi książki, wręczenie nagrody „Najlepsza książka Forum 2015”, Lwowski Międzynarodowy Festiwal Literacki, charytatywne wydarzenie ze zniżkami na wstęp dla seniorów „Trzeci wiek: przyjemność czytania”, Noc poezji i muzyki non-stop, Tydzień współczesnego dramatu, dziecięce forum książki z licznymi atrakcjami dla dzieci i rodziców.

Oprócz tradycyjnych imprez, organizatorzy Forum Wydawców postanowili zorganizować sześć obszarów tematycznych w różnych miejscach w centrum miasta: temat kobiety, gotowanie, podróże, naród i edukacja, lekcje historii, front i granica. Tam również będą odbywać się tematyczne spotkania z pisarzami, dyskusje i sprzedaż książek.

Po raz kolejny można było dostrzec duże zainteresowanie polską książką przy stoiskach Instytutu Książki w Krakowie oraz Międzynarodowego Centrum Kultury.

– Pierwszy raz przyjechaliśmy na Forum i widzimy bardzo duże zainteresowanie. Są ludzie, którzy przychodzą i mówią, że mają wszystkie nasze publikacje – powiedziała Margarita Władimirowa z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. – Przywieźliśmy to co drukujemy, w tym katalog wystawy „Mit Galicji”, która odbyła się w zeszłym roku. To była ogromna wystawa poświęcona mitom z czterech perspektyw: austriackiej, polskiej, ukraińskiej, żydowskiej. Mamy również całą serię „Kościoły i klasztory”, najnowszą książkę Katarzyny Kotyńskiej „Lwów. O odczytaniu miasta na nowo”, mamy również książkę Żanny Komar o Stanisławowie, mamy „Kresy na nowo odkryte” oraz nasze czasopismo „Herito”.

Podczas Forum spotkaliśmy również Żannę Komar, stanisławowiankę, autorkę książki „Trzecie miasto Galicji. Stanisławów i jego architektura w okresie autonomii galicyjskiej”, która już od pięciu lat mieszka w Krakowie. „Książka jest po części o architekturze. Spróbowałam ująć to według stylów i chronologicznie. Natomiast cenną częścią tej książki jest katalog architektów – aneks, który zawiera wiele informacji szczegółowych dotyczących życiorysów osób, których nigdzie oprócz tej książki jeszcze nie ma”.

Żanna Komar zdradziła, że już dopisuje kolejną książkę. Tym razem o międzywojennym Stanisławowie. „Nie mogę zamknąć tematu tej książki, bo ona już na pewno nie jest o architekturze, tylko raczej o mieście, o jej mieszkańcach, o tych losach, które zostały przerwane w 1939 roku” – opowiada autorka.

– Reprezentuję Instytut Książki w Krakowie. To jest instytucja kultury, która zajmuje się promocją polskiej literatury za granicą. Naszym zadaniem jest zachęcanie zagranicznych wydawców, w tym przypadku ukraińskich, żeby wydawali polską literaturę. Dlatego na naszych stoiskach zawsze pokazujemy najnowsze książki, które ukazały się w Polsce w ostatnich miesiącach – powiedziała Ewa Wojciechowska z Instytutu Książki w Krakowie.

22. Forum Wydawców we Lwowie potrwa do 13 września. Więcej na temat imprez można dowiedzieć się na głównej stronie Forum Wydawców: bookforum.ua

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2015/forum_wydawcow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X