Ostatni Dzwonek w szkole średniej nr 10

Ostatni Dzwonek w szkole średniej nr 10

25 maja br., na zalanym słońcem szkolnym podwórku, zgromadzili się uczniowie lwowskiej „Dziesiątki”. To ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym – Ostatni Dzwonek.

 

Gości powitała dyrektor szkoły Marta Markunina: „Ostatni dzwonek jest dla nas momentem, w którym zaczynają się ferie letnie, a z nimi odpoczynek, by we wrześniu z nowymi siłami wrócić do naszej szkoły. Ten rok był dla nas specyficzny ponieważ Polska i Ukraina stały się współgospodarzami wielkiego święta sportowego – Euro-2012. W różnej mierze uczestniczyliśmy i będziemy uczestniczyli w tym święcie.

 

Dziś żegnamy swych absolwentów i jest nam trochę smutno, a jednocześnie cieszymy się ogromnie z tego, że jedenastu z nich jest już studentami wyższych uczelni w Polsce. Innych czekają jeszcze egzaminy na wybrane uczelnie”.

Po wykonaniu hymnów Polski i Ukrainy głos zabrali honorowi goście uroczystości. „Wydaje się, że dopiero przed chwilą byłem tu na rozpoczęciu nowego roku szkolnego, – powitał uczniów konsul RP we Lwowie Jacek Żur. – A minął już rok. Rok marzeń, zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy. Dla części uczniów był to ostatni rok w murach szkoły im. św. Marii Magdaleny. Wszyscy czekają na dzień w którym kończy się etap pracy i przygody, a zaczynają się wakacje. Dzieciom życzę, żeby wakacje były czasem odpoczynku i żeby zdrowe powróciły we wrześniu do szkoły. Nauczycielom, na ręce Pani dyrektor, składam podziękowania za ogrom pracy w wychowaniu młodzieży, która nie zawsze od razu potrafi to docenić. Szczególnie dziękuję wychowawczyniom klas maturalnych Marii Iwanowej i Rozalii Bartoszewskiej. Życzę wszystkim dobrego wypoczynku i wspaniałej przygody podczas czerwcowych mistrzostw Euro-2012”, – podsumował konsul.

Absolwenci podziękowali wychowawcom, nauczycielom i dyrekcji za zrozumienie, cierpliwość i współpracę. Przeprosili za przykrości, których byli przyczyną i życzyli wszystkiego, co najlepsze. Pierwszoklasistom życzyli ciekawego lata i owocnych lat w szkole.

Po części artystycznej przygotowanej przez pierwszaczków, absolwenci szkoły wypuścili w niebo biało-czerwone baloniki ze swymi marzeniami i dla wszystkich zabrzmiał oczekiwany ostatni dzwonek.

W tym roku we Lwowie szkołę ukończyło ponad 4 tys. uczniów. „Zadbanie o wysoki poziom edukacji jest priorytetem dla władz miejskich Lwowa, – czytamy w przemówieniu Kateryny Horochowskiej, wiceprzewodniczącej lwowskiego urzędu edukacji. – Święto ostatniego dzwonka nie tylko jest znakiem zakończenia kolejnego roku szkolnego, to przede wszystkim duży egzamin dla wszystkich nas – nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i dzieci”.

„Przyszłość zależy od każdego z nas. Jeśli codziennie będziemy sumiennie wykonywali swą pracę, to będziemy zawsze mieszkać w prosperującym kraju, – czytamy w przemówieniu mera miasta Andrija Sadowego. – Dzieci będą dobrze uczyć się, jeśli rodzice codziennie będą im poświęcać przynajmniej godzinkę swego czasu. To właśnie rodzice niosą ogromną odpowiedzialność za swe pociechy, a zadaniem nauczycieli jest promieniowanie ciepłem w stosunku do uczniów i zapalanie ich miłością do wiedzy. To jest prawdziwe powołanie. Serdecznie dziękuję Wam, drodzy nauczyciele, za ogrom codziennej ofiarnej pracy” – podsumował mer.

W uroczystości wzięli udział: wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Teresa Dutkiewicz, konsul RP we Lwowie Jacek Żur oraz była absolwentka „Dziesiątki” i pracownik konsulatu Barbara Pacan, proboszcz lwowskiej katedry Jan Nikiel, wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Barbara Legowicz, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie dr Ewelina Hrycaj-Małanicz, prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Beata Pacan-Sosulska, prezes szkolnego komitetu rodzicielskiego Ala Jarmiłko, członkowie Lwowskiego Klubu Stypendystów SEMPER POLONIA oraz polskie media.

 

Julia Łokietko


Obejrzyj galerię:

Ostatni Dzwonek w szkole średniej nr 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X