Ostatni dzwonek w Dziesiątce

Ostatni dzwonek w Dziesiątce

24 maja w szkole średniej nr 10 z polskim językiem nauczania we Lwowie na zakończenie roku szkolnego zabrzmiał ostatni dzwonek. Uczniowie, grono pedagogiczne szkoły i przedstawiciele polskich organizacji gratulowali absolwentom pomyślnego ukończenia szkoły i życzyli wielu sukcesów w przyszłości.

– Pragnę serdecznie podziękować naszej cudownej młodzieży, która zajmuje wysokie miejsca na olimpiadach, nauczycielom za sumienną pracę edukacyjno-wychowawczą oraz rodzicom za owocną współpracę ze szkołą, – podkreśliła podczas uroczystości dyrektor Marta Markunina. – Bardzo cieszymy się, że dziesięciu naszych uczniów pomyślnie zdało egzaminy MEN-owskie i są już studentami uczelni w Rzeczypospolitej Polskiej. To dobrze świadczy o poziomie naszej szkoły.

Prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Beata Pacan-Sosulska, wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Teresa Dutkiewicz, konsul RP we Lwowie Jacek Żur, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi Jan Franczuk (Fot. Julia Łokietko)– W tym roku szkolnym spisaliście się bardzo dobrze, – powitała wychowanków „Dziesiątki” wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Teresa Dutkiewicz. – Mam nadzieję, że znajdziecie właściwą drogę w życiu i poznając samych siebie, poznacie w przyszłości świat, który będzie dla was pomyślny. Uczcie się, pracujcie i bądźcie dumni, że mieliście taką wspaniałą szkołę i takich wspaniałych pedagogów. Żegnamy was, ale mamy nadzieję, że po latach powrócicie tu jako rodzice.

Serdeczne podziękowania na ręce nauczycieli w imieniu rodziców absolwentów złożyła Marta Pazdej. – Dla nas te lata były frajdą, dla Was to codzienna mozolna praca nad kształtowaniem młodej osobowości. Dzięki wam budujemy naszą przyszłość.

– Szkoła na zawsze pozostanie w naszych sercach, we wspomnieniach: pierwsze miłości i przyjaźnie, sukcesy i porażki, – w imieniu absolwentów mówiła Anna Paszkowska. Podziękowania nauczycielom, a zwłaszcza pierwszej nauczycielce pani Irenie Słobodianie oraz wychowawcy panu Ryszardowi Vincencowi.

W ramach uroczystości zostały wręczone dyplomy uznania dla nauczycieli, których działalność pedagogiczna najbardziej wyróżniła się w tym roku. Zostali odznaczeni: nauczycielki języka polskiego i literatury Maria Iwanowa, Regina Lebiedź oraz Barbara Baczyńska, nauczycielka historii i prawa Wiera Szerszniowa, nauczyciel historii Ryszard Vincenc oraz nauczycielka języka ukraińskiego i literatury Roksolana Zubko. Wielkie brawa należą się zwłaszcza nauczycielce klas początkowych Kornelii Bujnowskiej z okazji pięćdziesięciolecia jubileuszu pracy pedagogicznej.

Dyrektor Marta Markunina wręcza dyplomy zwycięzcom olimpiad (Fot. Julia Łokietko)Wręczono również dyplomy uczniom, którzy reprezentowali szkołę na ogólnoukraińskich olimpiadach. Najwięcej nagród zebrały uczennice Daria Kubacka (8 kl.) – za I miejsce w II i III etapie ogólnoukraińskiej olimpiady z języka polskiego oraz II miejsce w II etapie ogólnoukraińskiej olimpiady z historii, jak również Weronika Stefanowicz (11 kl.) za II miejsce w II etapie ogólnoukraińskiej olimpiady z biologii, III miejsce w II etapie ogólnoukraińskiej olimpiady z j. ukraińskiego i literatury oraz III miejsce w III etapie ogólnoukraińskiej olimpiady z języka polskiego.

W apelu szkolnym wzięli udział konsul RP we Lwowie Jacek Żur oraz członkowie polskich organizacji i stowarzyszeń.

Julia Łokietko
Tekst ukazał się w nr 10 (182) 31 maja – 13 czerwca 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X