Orkiestry dęte z Polski we Lwowie

Orkiestry dęte z Polski we Lwowie

EURO 2012 – to nie tylko mecze piłki nożnej, tłumy kibiców i setki litrów wypitego piwa. Piękną atmosferę święta, festynu, gdy bawią się nie tylko fani piłki nożnej, ale wszyscy obecni w centrum miasta, tworzyły imprezy artystyczne. Wśród nich występy zespołów i teatrów na ulicach miasta i placach, wystawy dzieł sztuki, wernisaże. Ich uczestnikami byli też goście z Polski.

Inicjatorem zaproszenia do Lwowa orkiestr dętych z Rybnika, Żurawicy i Rostarzewa był założyciel i kierownik orkiestry dętej „Surmy Galicji” ze Lwowa Konstanty Iszczyk.

 

Jest byłym wojskowym, podpułkownikiem rezerwy i wielkim entuzjastą muzyki.

 

W porozumieniu z prezesem TKPZL Emilem Legowiczem, jako członek organizacji, wystąpił do odpowiedniego wydziału Rady Miasta z propozycją sprowadzenia do Lwowa orkiestr z Polski, zorganizował ich przyjazd i pobyt we Lwowie.

Orkiestra dęta z Rybnika pod kierownictwem Mariana Wolnego jest znanym i zasłużonym w Polsce zespołem. Początki orkiestry sięgają 1947 roku. Od 1993 roku zespół, jako Stowarzyszenie, działa pod nazwą Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”. Z inicjatywy dyrygenta Mariana Wolnego od roku 1992 odbywa się w Rybniku Międzynarodowy festiwal orkiestr dętych „Złota Lira”.

Orkiestra zrealizowała dotychczas ponad 30. zagranicznych wymian kulturalnych. Między innymi koncertowała w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Grecji i we Włoszech. W 1991 roku orkiestra grała w Watykanie dla papieża Jana Pawła II. Do Lwowa przyjechała ze swymi solistami i zespołem tanecznym „Enigma”. Grała znane i lubiane również we Lwowie melodie polskie, filmowe i inne z repertuaru znanych artystów. Były i nostalgiczne przeżycia – zagrano stare przedwojenne melodie lwowskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X