Żołnierze z Ukrainy pielgrzymują na Jasną Górę

Żołnierze z Ukrainy pielgrzymują na Jasną Górę

Po raz pierwszy 30 przedstawicieli sił zbrojnych Ukrainy uczestniczy w Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej do Częstochowy. Uroczystość ich pożegnania odbyła się 4 sierpnia br. w byłym lwowskim kościele jezuitów, który od niedawna jest greckokatolicką cerkwią garnizonową.

W rozmowie z Kurierem proboszcz świątyni i główny kapelan wojskowy archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ojciec Stepan Sus powiedział, że po otrzymaniu zaproszenia od Wojska Polskiego została zorganizowana grupa, do której zgłosili się zarówno kadeci, jak i żołnierze. Po wspólnej modlitwie, której przewodniczył o. Stepan Sus, niektórzy z wojskowych według tradycji wschodniej zapalili świeczki.

 

„Wśród naszych pielgrzymów są przedstawiciele różnych Kościołów, – wyjaśnił pułkownik Rusłan Kochanczuk z Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy. – Większość tych osób została ochrzczona w Kościele Wschodnim, jednak znakiem przyszłości jest to, że pielgrzymujemy do wspólnych świątyń. Nie wiemy, co nas czeka, ponieważ nikt z nas nigdy jeszcze nie uczestniczył w pieszej pielgrzymce.

Pułkownik Rusłan Kochanczuk (Fot. Konstanty Czawaga)

Odkrywamy dla siebie coś nowego. Delegacja została sformowana z kadetów i żołnierzy dlatego, że są naszą przyszłością. Dla nas jest bardzo ważne to, że będziemy pielgrzymować razem z Polakami, Słowakami, Litwinami, Niemcami oraz przedstawicielami wojska amerykańskiego. Z Polakami będziemy iść do naszej wspólnej świątyni – Matki Bożej Częstochowskiej”, – podkreślił.

„Niektórzy mówili mi, że będzie bardzo ciężko, a jednak chcę poznać siebie w tej pielgrzymce, – powiedziała kadetka Marija Martynowa. – W ciągu tych dziesięciu dni będę miała czas na rozważania o swoim życiu, o przyszłości”.

Ze Lwowa pielgrzymka żołnierzy udała się autokarem do Warszawy, a 5 sierpnia pątnicy w mundurach z różnych krajów rozpoczęli pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. „W ciągu dziesięciu dni mamy pokonać 248 km, – powiedział greckokatolicki kapelan wojskowy ze Lwowa o. Stepan Sus. – W drodze i na Jasnej Górze będziemy modlić się w intencji wszystkich żołnierzy i o pokój na świecie”.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X