Żołnierze też mają 1 września

Żołnierze też mają 1 września

1 września – Dzień Wiedzy – w sposób szczególny obchodzony jest w Akademii Wojsk Lądowych im. hetmana Piotra Zahajdacznego, która zlokalizowana jest w dawnych gmachach Korpusu Kadetów we Lwowie. Uroczystość „pierwszego dzwonka” w Akademii zbiegła się z uroczystym przyjęciem przysięgi na wierność Ukrainie przez 86 adeptów pierwszego roku tej uczelni.

Przysięga jest wielkim przeżyciem zarówno dla samych żołnierzy, jak i dla ich rodziców. Już na długo przed rozpoczęciem uroczystości w wydzielonych sektorach gromadzili się krewni i tych żołnierzy z pierwszego roku, i tych ze starszych roczników. Gdy już na placu stanęły zwarte szeregi, wśród rodziców rozległy się głosy: „Widzisz go?”, „Tam w drugim szeregu”, „Ale oni wszyscy tacy sami, jak go rozpoznamy?”. Z czasem jednak rodzice odnajdywali swoje pociechy, które z poważnym wyrazem twarzy, w paradnych mundurach, w wyczyszczonych na wysoki połysk butach, stali dumnie pod gmachami swej akademii.

W tym roku kursantów zaszczycił swą obecnością dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał-pułkownik Gennadij Worobjow. Na trybunie honorowej obok dowództwa Akademii stanęli przedstawiciele Klubu Weteranów, władz lwowskich i wojewódzkich, kapłani różnych konfesji, przedstawiciele społeczności. Udział w tegorocznych uroczystościach wzięła delegacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki z Wrocławia z rektorem-komendantem płk prof. dr hab. Mariuszem Wiatrem na czele. Konsulat generalny RP we Lwowie reprezentował konsul Marcin Zieniewicz.

 

Lwowska Akademia jest jedną z nielicznych wyższych uczelni wojskowych na Ukrainie. Doświadczona kadra pedagogiczna i oficerska uczelni pozwala szkolić młodzież na wysokim poziomie nie tylko w dziedzinie wojskowości, ale również dać młodym podoficerom głębokie wiadomości z wielu dziedzin „cywilnych”, idących w parze. Uczelnia szkoli przyszłych dowódców wojsk lądowych, specjalistów od różnorodnych typów techniki wojskowej, uzbrojenia rakietowego, artylerii, inżynierów wojskowych, saperów, wojskowych-chemików, specjalistów wywiadu wojskowego i psychologów wojskowych.

Akademia kontynuuje tradycje Lwowskiej Szkoły Kadetów otwartej w 1899 r. i wojskowej uczelni politycznej, otwartej w Briańsku w 1939 r., siedzibę której w 1947 r. przeniesiono do Lwowa. Od 1962 r. jest wyższą uczelnią wojskową. Z okazji 100-lecia, Akademii zostało nadane imię hetmana Piotra Zahajdacznego. Do dyspozycji przyszłych oficerów są dobrze wyposażone sale wykładowe, a zajęcia praktyczne prowadzone są na jednym z najlepszych poligonów w Europie – Jaworowskim. Na terenie uczelni jest muzeum historii, gdzie przedstawiona jest droga uczelni do dnia dzisiejszego, chociaż cały teren uczelni można nazwać muzeum pod otwartym niebem, gdyż są tu ustawione wzorce techniki wojskowej, w doskonałym opanowaniu której szkolą się żołnierze.

 

Przysięga jest przeżyciem dla tej młodzieży, która swój los zdecydowała poświecić obronie kraju. Od tego zaczyna się jej służba Ojczyźnie. To o tym mówili, zwracając się do młodzieży w mundurach dowódca wojsk lądowych i rektor Akademii generał-lejtnant Pawło Tkaczuk i weterani. Kilka słów do zgromadzonych, jak do swego syna, powiedziała matka jednego z przyszłych żołnierzy. Kapłani mówili o obowiązku przed Bogiem, jakim jest obrona ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X