Instytut POLONIKA organizuje „Letnią wyprawę – tylko dla dzieci”

-a A+

W wakacje dzieci mogą wyruszyć w wielką podróż dookoła świata. Choć jest to wyprawa internetowa, to atrakcji nie brakuje. Wakacyjne wycieczki odbywają się w każdą środę na profilu facebookowym Instytutu POLONIKA.

W tym roku zarówno wiosna, jak i lato są inne niż zazwyczaj. I nie chodzi nam o pogodę, lecz o życie, które trochę nas wszystkich zatrzymało. Nadszedł jednak czas wakacji, ruchu, aktywności wszelkiego rodzaju. Instytut POLONIKA nie przerywa swoich działań internetowych, a wręcz je przyspiesza.

Szukamy ciągle pomysłów, by najmłodszym przybliżać tematykę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą – mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA.

– Niezwykle ważne jest dla nas zaznajomienie dzieci z trudnymi pojęciami, jak słowo „polonik”. Dlatego staramy się czynić to w jak najatrakcyjniejszy sposób.

Hasłem pierwszego spotkania było „Jak zrobić swoje archiwum”. Teraz Instytut zaprasza do podróży po świecie, a zebrane w tym czasie pamiątki z pewnością stworzą wspaniałe wakacyjne archiwum.

Liczymy na to, że nasze wakacyjne wyprawy okażą się ciekawą przygodą. Tym razem zorganizowane przez nas wakacyjne warsztaty online są zaproszeniem dzieci do różnych aktywności w zależności od ich pasji – mówi dr Magdalena Gutowska, szef programu „Popularyzacja polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”. – Dzięki temu wspólnie odkryjemy polskie ślady za granicą. W lipcu wyruszymy do Austrii, Niemiec, Indii i…

W wakacyjne przedpołudnia najmłodsi zobaczą, że można być mistrzem kanapek, podobnie jak Trześniewski w Wiedniu. Poznają tajniki kodowania i szyfr Enigmy. Będą też miały okazję wyruszyć do Indii, by rozwinąć swoją kreatywność i zaprojektować komnatę maharadży. Być może te wyprawy zainspirują młodych podróżników do stworzenia własnego… komiksu? O tym jak to zrobić, opowie jeden z gości.

Celem organizowanych letnich warsztatów online dla dzieci jest zapoznanie najmłodszych użytkowników Internetu z polskim dziedzictwem kulturowym będącym poza obecnymi granicami naszego kraju. Dzięki temu dzieci mają okazję poznać zarówno ciekawe miejsca, jak i zabytki i osoby związane z polską kulturą. Jednocześnie uczą się spostrzegawczości, rozwijają swoją naturalną ciekawość odkrywania i tworzenia czegoś nowego.

Warsztaty odbywają się na Facebooku na profilu Instytutu POLONIKA od 1 lipca, w każdą środę wakacji, o godz. 10:00. Przed każdym spotkaniem udostępniana jest lista materiałów, które warto przygotować na każde spotkanie, by aktywnie w nim uczestniczyć.

Zapis wideo z warsztatów dostępny jest także na stronie internetowej polonika.pl.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/298123724649424/


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

Kontakt dla mediów
Karolina Sałajczyk
p.o. kierownika Wydziału Komunikacji
i Zarządzania Wiedzą
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 739 008 511
www.polonika.pl

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.