Międzynarodowy rajd rowerowy po Roztoczu „Na skrzydłach natury” 22-25 czerwca 2019 roku

-a A+

To impreza turystyki kwalifikowanej organizowana przez Roztoczański Park Narodowy, nastawiona na poznanie walorów przyrodniczych i kulturach Roztocza po stronie polskiej i ukraińskiej.

Jest to impreza niekomercyjna. Udział w rajdzie dla uczestnika jest bezpłatny, koszty pokrywane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014 – 2020, na podstawie Umowy Grantowej i Umowy Partnerstwa z dnia 5 lipca 2018r., w ramach projektu pn. "BikeLike Roztocze together in spite of borders'".

Start i meta rajdu jest w Zwierzyńcu przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym (ul. Plażowa 3). Uczestnicy w ciągu 4 dni przejadą na rowerach ok 350 km Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza oraz lokalnymi trasami rowerowymi. Po drodze będą mieć możliwość poznania na szlaku najcenniejszych obiektów przyrodniczych i kulturowych. Przejazd pierwszego dnia prowadzić będzie przez Zwierzyniec, Roztoczański Park Narodowy, Florynkę, Górecko Stare, Józefów, Susiec, Bełżeć, Lubyczę Królewską. Granicę UE przekraczać będziemy w przejściu granicznym Hrebenne-Rawa Ruska. Przez kolejne dwa dni poznawać będziemy Roztocze Ukraińskie; Żółkiew, Krechów Janów Lwowski oraz Zapovidnik Roztocze i Jaworowski Przyrodniczy Park Narodowy. Zaplanowano również wizytę we Lwowie. Trasa powrotna, do Zwierzyńca, prowadzić będzie przez Siedliska, Narol, Susiec i Józefów. W czasie rajdu będą wizyty studyjne, spotkania z zarządzającymi obiektami, prezentacje. Będzie to też okazja do zaprezentowania kultury niematerialnej regionu; folkloru, tradycji, obrzędów, obyczajów. Będą też konkursy z nagrodami.

W rajdzie udział weźmie 150 uczestników.

Mamy wiele celów do zrealizowania. Najważniejszy – bezpiecznie pokonać trasę przejazdu. Jesteśmy przygotowani. Mamy serwis techniczny, medyczny, pilota turystycznego. O oprawę techniczną zadba BT „Quand”. Chcemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony, zagospodarowania i udostępniania obiektów przyrodniczych i kulturowych Roztocza. Popularyzujemy: turystykę rowerową jako najefektywniejszej formy uprawiania turystyki aktywnej i ekologicznej, Centralny Szlak Rowerowy Roztocza jako markowy liniowy produkt turystyczny oraz Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze, który ma być ustanowiony przez UNESCO 20 czerwca 2019 r. na 31. Plenarnej Sesji UNESCO w Paryżu.

Regulamin i program rajdu oraz słownik krajoznawczy znajduje się na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego; www.roztoczanskipn.pl

Patronat medialny sprawuje Radio Lublin.

Opr. T. Grabowski
Roztoczański Park Narodowy
tel. 663 766 674
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.