LWÓW 1939

-a A+

W 1939 r. drugim po Warszawie miastem, które broniło się najdłużej, był Lwów. Walki trwały dziesięć dni i zakończyły się tylko dlatego, że oprócz atakujących od zachodu Niemców, pojawił się nowy wróg, Sowieci. Gen. Władysław Langner właśnie im poddał miasto, co przyniosło tragiczny efekt - późniejszą śmierć prawie wszystkich polskich oficerów. Chcemy o tym zrobić film - i prosimy o Wasze wsparcie!

Fundacja Joachima Lelewela, która jest organizatorem tego projektu, działa już od blisko 30 lat. Stworzyliśmy trzy filmy dokumentalne, portal Kresy 1939 i przeprowadziliśmy wiele akcji wsparcia dla naszych rodaków na Wschodzie, od Białorusi i Ukrainy po Kazachstan.

Planujemy zrobienie dokumentu fabularyzowanego, pokazanie obrony ul. Gródeckiej podczas pierwszego natarcia niemieckiego i nocne walki z Sowietami pod sam koniec obrony, dyskusje w sztabie i negocjacje z parlamentariuszami niemieckimi oraz sowieckimi, wreszcie - kapitulację i wyjście polskich oficerów. To musi kosztować, pół miliona złotych i więcej. Przez crowdfunding chcemy zebrać środki na zwiastun (trailer) i ukończenie prac przygotowawczych. A jeśli zbierzemy więcej niż zaplanowane 15 tys. zł. - także na początek realizacji niektórych scen. Informacje o filmie można znaleźć na stronie na Facebooku Lwów 1939

Zrobiliśmy już film o obronie Grodna:Na ten film też zbieraliśmy środki przez crowdfunding - i jak widać się udało!

Wśród nagród dla tych, którzy zechcą nam pomóc, są płytki z filmem "Krew na bruku. Grodno 1939" i powieść Piotra Kościńskiego "Obrońca Grodna. Zapomniany bohater", a także tom 1 "Opowieści niezwykłych" Szymona Kazimierskiego, z jego znakomitymi tekstami z "Kuriera Galicyjskiego". No i półroczna prenumerata "Kuriera", największego polskiego pisma na Ukrainie, który obok Fundacji Joachima Lelewela jest współorganizatorem naszego filmowego projektu. A dla najhojniejszych planujemy wyjazd z ekipą filmową do Lwowa, już podczas kręcenia filmu.

Organizatorzy: Fundacja Joachima Lelewela, "Kurier Galicyjski" i Fundacja Wolność i Demokracja mają nadzieję, że film powstanie do września 2019 r., w 80. rocznicę tamtych wydarzeń.

Źródło: odpalprojekt.pl

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.