Odszedł generał Ludwik Kobierski

Odszedł generał Ludwik Kobierski

Zmarł gen. Ludwik Kobierski. Trudno uwierzyć, że nie ma wśród nas tego energicznego, pełnego inicjatywy człowieka, gorącego patrioty.

Ludwik Kobierski przez całe życie był związany z wojskiem. Pochodził z miejscowości Połonne na styku Wołynia i Podola. Urodził się w polskiej rodzinie, zawsze podkreślał swoje polskie pochodzenie, był aktywnym działaczem na rzecz rozwoju kultury polskiej we Lwowie i zaangażowany w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej. Był jednym z inicjatorów stworzenia polsko-ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych. Jako zastępca dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy zainicjował stworzenie organizacji duszpasterstwa wojskowego i działał na rzecz udostępnienia ukraińskim wojskowym duszpasterstwa w różnych obrządkach. Był jednym z inicjatorów organizacji pielgrzymek wojskowych do miejsc objawienia NMP, do Watykanu, na spotkania z papieżem Janem Pawłem II. W ostatnich latach wykładał w Akademii Wojsk Lądowych we Lwowie i aktywnie działał na rzecz powstania Domu Polskiego we Lwowie. Był znawcą historii Wojska Polskiego i uczestnikiem licznych konferencji międzynarodowych. Za swą działalność zawodową był odznaczony licznymi ukraińskimi i polskimi odznaczeniami państwowymi. Wspierał też placówkę, w której przed laty uczyły się jego dzieci – szkołę nr 10 im. św. Marii Magdaleny.

(Fot. Jurij Smirnow)12 kwietnia 2014 roku żałobną mszę święta za duszę generała Ludwika Kobierskiego odprawił w katedrze lwowskiej bp Leon Mały. Obecni byli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, dowództwa Okręgu Wojskowego, Akademii Wojsk Lądowych, szkoły nr 10 i organizacji polskich we Lwowie, harcerstwa, koledzy generała z sił zbrojnych. W homilii ks. Michał Bajcar przypomniał wspólne pielgrzymki do miejsc świętych, działalność Ludwika Kobierskiego na rzecz młodzieży.

Generała Ludwika Kobierskiego pochowano na cmentarzu Janowskim niedaleko grobu św. abp Józefa Bilczewskiego. Przy grobie przemawiali dowódca AWL gen. Tkaczuk i konsul generalny RP Jarosław Drozd.

Orkiestra wojskowa wykonała hymn Ukrainy, a kompania honorowa oddała salwę i przemaszerowała obok grobu generała. Ks. Michał Bajcar odmówił ostatnie modlitwy. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 7 (203) za 15-28 kwietnia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X