Odsłonięcie tablicy Janusza Korczaka w Kijowie

Odsłonięcie tablicy Janusza Korczaka w Kijowie

W Kijowie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Janusza Korczaka. Umieszczono ją na kamienicy w centrum ukraińskiej stolicy, gdzie na początku XX wieku pracował Stary Doktor.

W 1918 roku, gdy w Kijowie przebywał Janusz Korczak, w kamienicy znajdowało się polskie gimnazjum dla dziewcząt i przedszkole. Teraz umieszczono tam płaskorzeźbę przedstawiającą Starego Doktora otoczonego przez grupkę dzieci.

Przewodnicząca Ukraińskiego Towarzystwa Janusza Korczaka Switłana Petrowska powiedziała, że dla niej oraz dla części ukraińskiej inteligencji jest to bardzo ważna postać. Daje on energię życiową dzięki swojej twórczości, ideom i bohaterskiemu życiu.

Ambasador Henryk Litwin, który odsłonił tablicę, podkreślił, że jest jeszcze wiele miejsc w Kijowie, związanych z Polakami, które trzeba upamiętnić. Przypomniał, że przed rewolucją październikową w tym mieście mieszkały tysiące Polaków.

Tablica pamiątkowa poświęcona Staremu Doktorowi została odsłonięta w czasie trwających na Ukrainie Dni Janusza Korczaka. Obejmują one seminaria naukowe, przedstawienia teatralne i pokazy filmów.

2012 rok Sejm ogłosił rokiem Janusza Korczaka. Obchodzony jest on pod hasłem „Nie ma dzieci – są ludzie”. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci naukowca w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince.

Organizatorem Dni Janusza Korczaka na Ukrainie jest Instytut Polski w Kijowie.

Źródło: iar/kresy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X