Obywatele Ukrainy bez wiz do UE

Obywatele Ukrainy bez wiz do UE

O północy, z 10 na 11 czerwca, pierwsi obywatele Ukrainy posiadujący paszporty biometryczne wjechali bez wiz na terytorium Unii Europejskiej.

Prezentacja początku ruchu bezwizowego na przejściu granicznym w Rawie-Ruskiej odbyła się z udziałem ukraińskich władz państwowych obwodu lwowskiego i rejonu żółkiewskiego. Po wykonaniu hymnu Ukrainy i UE ukraińscy pogranicznicy przystąpili do służby w nowych warunkach.

– Jest to wydarzenie historyczne – powiedział Oleg Syniutka, przewodniczący lwowskiej państwowej administracji obwodowej. – O to złożyli swoje głowy pochodzący z Ziemi Lwowskiej 21 bohaterów niebiańskiej sotni, 273 chłopców na wojnie ukraińsko-rosyjskiej oraz 860 okaleczonych na niej.

Fot. Konstanty Czawaga

Okazało się, że uczestnikiem protestów na Majdanie był też Wołodymyr Rechlicki, który po zniesieniu wiz jako pierwszy wjechał na przejście graniczne. Sprawdzanie jego paszportu biometrycznego oraz towarzyszących mu osób w samochodzie wyniosło zaledwie minutę.

Fot. Konstanty Czawaga

Dziennikarzom zaprezentowano także nowy sprzęt, który pozwala pogranicznikom szybko dokonać fiksacji, przeprowadzić weryfikację danych biometrycznych i sprawdzić poprzez połączenie satelitarne bazy danych Ukraińskiej Służby Granicznej i Interpolu. – Dzięki temu możemy ujawnić separatystę, jeżeli jest on na tej liście – zauważył starszy oficer łączności Denys Kizim.

– Myślę, że dzień dzisiejszy to naprawdę święto dla każdego obywatela Ukrainy, ponieważ jest to jeszcze jedno potwierdzenie jednoczenia Ukrainy z Unią Europejską, jako jedyną rodziną europejską – powiedział dla Kuriera Wiaczesław Wojnarowski, przedstawiciel MSZ Ukrainy we Lwowie. – Jako dyplomata bardzo czekałem na ten moment. Bardzo dobrze pamiętam te oczekiwania, które były w czasie Majdanu. Właśnie dziś spełnia się jedno z tych oczekiwań i dążeń Majdanu. Cieszymy się z tego i dziękujemy również Polsce, która wspierała nas w tym procesie. Przeżywamy właśnie jeden z tych momentów, które potwierdzają, że europejski kurs Ukrainy jest niezmienny, że krok po kroku zmierzamy do swego celu.

Fot. Konstanty Czawaga

Na razie większość obywateli Ukrainy przekracza granicę z wizami unijnymi, więc nadal są kolejki.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 11 (279) 13-29 czerwca 2017

{youtube}pRSwo2LlKLA{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X