Obrazy dla Grodziska Wielkopolskiego

Obrazy dla Grodziska Wielkopolskiego

Artyści z przykarpackiej Doliny wzięli udział w XII Międzynarodowym rzeźbiarsko-malarskim plenerze w Grodzisku Wielkopolskim (Polska). Ponad 20 artystów z Ukrainy, Polski i Białorusi w ciągu dwóch tygodni uwieczniało na płótnach pejzaże okolic i perełki architektury powiatu grodziskiego.

„Artystów przywitali przedstawiciele władz Grodziska Wielkopolskiego, – opowiadają dziennikarzowi Kuriera w państwowej administracji w Dolinie. – Na plenerze odbywały się zajęcia z malarstwa dla dzieci niepełnosprawnych z ośrodka w Rakoniewicach. Wspólne malowanie wywołało pozytywne emocje z obu stron: artyści byli zadowoleni z serdecznego przyjęcia w ośrodku, a podopieczni wykazali swój talent.

 

Wieczorem odbyło się przyjęcie w ośrodku hotelowym „Behapowiec”, gdzie gospodarze przygotowali wspaniały bankiet. Niespodzianką było to, że wielu z pośród artystów miało dobre głosy i grało na różnych instrumentach. Świadectwem tego był spontaniczny koncert w wykonaniu całej sali. Ciekawostką był też występ kapeli „Semper Fidelis” z Przemyśla, która wykonała przedwojenne batiarskie lwowskie piosenki”.

W przededniu otwarcia wystawy poplenerowej starostwo zorganizowało wycieczkę do niewielkiego uzdrowiska Łagów ze średniowiecznym zamkiem, który założyli rycerze zakonu templariuszy. Goście z Doliny zachwycali się malowniczymi uliczkami i kryształowymi jeziorami. W Łagowie odbywa się wiele festiwali.

 

Uczestników pleneru zaprosił do siebie Wojciech Olender, który jest sympatykiem i mecenasem artystów oraz współorganizatorem wielu plenerów artystycznych. Na zakończenie pleneru został otwarty wernisaż. Na otwarciu obecny był wojewoda Piotr Florek. Po wernisażu goście i gospodarze spotkali się na tradycyjnym bankiecie w pałacu w Kotowie. Artyści zostawili w Polsce około 40 swoich prac, wykonanych w różnych technikach, na potrzeby powiatowego starostwa.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X