Obchody Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja we Lwowie

Zgodnie z tradycją we Lwowie uczczono polskie święto narodowe. Za względu na kwarantannę przebieg obchodów miał ograniczony charakter. W tym roku nie było wielkiej uroczystości pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz złożyła kwiaty u stóp Wieszcza. Asystował jej konsul Rafał Kocot. W uroczystości uczestniczyli również inni konsulowie i pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej. Ze względu na kwarantannę poproszono przedstawicieli polskich organizacji ze Lwowa, by przychodzili pokłonić się polskiemu wieszczowi w odstępie co pół godziny.

Konsul Eliza Dzwonkiewicz zauważyła, że nie tylko przebieg święta, ale również pogoda w tym roku była inna niż zwykle.

{youtube}uhRp4_5gZjo{/youtube}

– Trzeci maja jest w tym roku inny również ze względu na pogodę, bo odkąd pamiętam zawsze tego dnia było pięknie, słonecznie. Dzisiaj pada. Jest bardzo kameralnie w tym roku. Umówiliśmy się z przedstawicielami polskich organizacji, że będą przychodzić w odstępach półgodzinnych i będą tak składać kwiaty, żebyśmy nie tworzyli niepotrzebnego tłumu.

Przybył pod pomnik Adama Mickiewicza między innymi Artur Żak z lwowsko-stryjskiego Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości im. Mikołaja Reja, który zaznaczył wyjątkowość tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja: – Z powodu pandemii przychodzimy pojedynczo, ale nie wyobrażałem sobie inaczej spędzić ten dzień, jak składając kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Przez całą niedzielę polscy działacze przychodzili pod pomnik Adama Mickiewicza, by pokłonić się polskiemu wieszczowi.

Wojciech Jankowski
Fot. Aleksander Kuśnierz
{gallery}gallery/2020/3maj{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X