O Przeglądzie podczas konferencji prasowej w Iwano-Frankiwsku

Już 11 listopada w Iwano-Frankiwsku startuje 6. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Organizatorzy zapowiadają, że jest to kontynuacja doskonale akceptowanego przez publiczność projektu, prezentującego współczesny dorobek polskiej kinematografii.

Z tej okazji w czwartek, 9 listopada, w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku odbyła się konferencja prasowa. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Iwano-Frankiwskich mediów i goście poznali szczegóły tegorocznego Przeglądu. Autorka projektu, przedstawicielka organizatora imprezy artystycznej – Konsulatu Generalnego RP we Lwowie – Barbara Pacan poinformowała, że 6 PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” po raz kolejny otworzy dla mieszkańców i gości Iwano-Frankiwska jasny kinematograficzny parasol uśmiechu, ciepła i dobrej zabawy. Organizatorzy postarają się w tym roku dostarczyć widzom wiele okazji do zobaczenia wszystkiego, co ostatnio odbywa się w świecie polskiego kina.

Wyróżnieniem tegorocznego Przeglądu, którego nie było wlatach ubiegłych, są krótkie 15-minutowe ekranizacje historyczno-artystyczne – obrazy historyczne Jana Matejki. Tam jest animacja, grają aktorzy. Jest to ciekawy projekt historyczny, ponieważ takie wydarzenia jak Unia Lubelska czy przyjęcie Konstytucji, utrwalone na płótnach artystycznych, są omawiane w szkołach, jednak w życiu codziennym schodzą na drugi plan.

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2017/6_pnfp_stanislawow_konf_prasowa_tyszczenko{/gallery}

W tym roku w Polsce nakręcono dużo kryminałów, część z nich będzie pokazana w trakcie 6 Przeglądu. Prezentowane będą również komedie, filmy historyczne i biograficzne – na przykład, o kobiecie-badaczce Marii Skłodowskiej-Curie czy też postaci Władysława Strzemińskiego, polskiego malarza awangardy, zniszczonego przez polskie władze komunistyczne. Film „Powidoki” otwiera Przegląd w Iwano-Frankiwsku. To ostatnia praca wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy. W taki sposób organizatorzy pragną uczcić jego pamięć – podkreśliła Pani Barbara Pacan.

Podobnie jak w latach poprzednich głównym celem Przeglądu jest promocja polskiej sztuki filmowej i zapewnienie warunków dla bliższego kontaktu z polską kinematografią, co bez wątpienia, jest ciekawą odpowiedzą na potrzeby, oczekiwania i poszukiwania miłośnika polskiego kina. Jeszcze jednym ważnym celem jest podniesienie, a zwłaszcza u młodego pokolenia, ogólnego poziomu wiedzy o polskiej spuściźnie kulturalnej, jak również o historii i współczesnych problemach społecznych zachodniego sąsiada Ukrainy.

Jeden z warunków organizatorów dotyczących tegorocznego Przeglądu jest dostępność biletów. Cena biletów wynosi 30 UAH, podkreśla dyrektor teatru kino „Lumier”, wieloletni partner Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” Pani Lidia Szkriblak.

– Teatr kino „Lumier” od swego założenia deklarował festiwalowe pokazy filmowe na światowym poziomie. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” jest jednym z takich festiwali, który proponuje widzom lepszy produkt światowej sztuki filmowej. Takich przeglądy wyróżnia to, że poza festiwalami rzadko uda się zobaczyć na Ukrainie takie filmy – nie pokazują ich ani w telewizji, ani w kinach – powiedziała Pani Lidia Szkriblak.

Wiele filmów trafia na Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” prawie z wytwórni filmowych, powiedzmy, są jeszcze „świeże”. W tym roku po raz pierwszy odbyła się premiera filmu „Dwie korony” jednocześnie w Polsce i poza jej granicami. Ten film będzie prezentowany w ramach 6 Przeglądu w Iwano-Frankiwsku.

Oprócz tego, prezentujemy filmy, które zdobyły wysokie nagrody:

– Film „Ostatnia rodzina” – wilka nagroda Złote Lwy na 41 festiwalu filmowym w Gdyni w 2016 r.;

– Film „Jestem mordercą” – nagroda „Srebrne Lwy” na 41 festiwalu filmowym w Gdyni;

– Film „Czerwony pająk” – specjalna nagroda jury.

Podobne imprezy artystyczne – według słów przedstawiciela władzy miasta Iwano-Frankiwsk, zastępcy mera miasta Pana Oleksandra Lewyckogo, świadczą o szczególnym stosunku do Iwano-Frankiwska, a sam Przegląd jest marką dla naszego miasta.

– Wspieramy finansowo kinematograf, który opowiada o naszych patriotycznych stronach ukraińskiej historii, jednocześnie bierzemy pod uwagę historyczne wydarzenia rozwoju ukraińskiej historii początku XX wieku, ich niejednoznaczną interpretację. Jednak jesteśmy otwarci na Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku, takie projekty jak Przegląd Najnowszych Filmów Polskich, jesteśmy zainteresowani w tym, żeby takie imprezy odbywały się w naszym mieście, ponieważ one jednoczą nasze narody – podkreślił Pan Oleksandr Lewyskyj.

Główny partner Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku z przyjemnością gości na swoich imprezach artystycznych przedstawicieli zarówno polskiej społeczności Iwano-Frankiwska, jak i Ukraińców, interesujących się kulturą polską. Oprócz tego, mówi dyrektor Maria Osidacz, w CKPIDE jest możliwość zapoznania się z tą kulturą dzięki organizowanym w Centrum kursom języka polskiego zarówno dla polskiej społeczności, jak i dla Ukraińców. Chętnie współpracują i pomagają młodzieży, jednak akcentują na tym, aby młodzież, która udaje się na studia do Polski, chciała wracać na Ukrainę.

W trakcie 6 Przeglądu przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących, związanych z tematyką filmową. Tradycyjnie odbędzie się „Noc w kinie” – jest to nocny maraton filmowy, w drugą sobotę Przeglądu (18.11) – widzowie zobaczą dwa filmy o godzinie 23.20. Do Iwano-Frankiwska przyjedzie aktorka filmu „Po prostu przyjaźń” Sonia Bohosiewicz z koncertem „10 sekretów Marilyn Monroe”; Piotr Wyleżoł, Alan Wykpisz i Marcin Kaletka zaproponują polską muzykę z filmów w aranżacji jazzowej; młodzież zaprezentuje publiczności chemię jako naukę nie tylko interesującą, lecz bardzo widowiskową, co zostanie połączone z pokazem filmu „Maria Skłodowska-Curie”. Na zakończenie dla pedagogów organizowano szkolenia – uczestnicy dowiedzą się, jak na przykładzie historii Jana Karskiego uczyć, co znaczy tolerancja, godność i prawa człowieka.

Wołodymyr Harmatiuk/ filmlwow.eu

Obejrzyj: Program 6 Przeglądu „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X