Nowy system rejestracji składania wniosków wizowych

Nowy system rejestracji składania wniosków wizowych

Od 3 kwietnia br. w Punktach Przyjmowania Wniosków Wizowych we Lwowie, Iwano-Frankiwsku, Użhorodzie, Winnicy, Chmielnickim, Żytomierzu i Czerniowcach będzie obowiązywał nowy system rejestracji na złożenie wniosku wizowego, służący szybszemu i łatwiejszemu dokonaniu rejestracji.

O szczegółach tych zmian opowiedział konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, kierownik Wydziału Ruchu Osobowego konsul Jadwiga Żak i przedstawiciele VFS.GLOBAL podczas konferencji prasowej w centrum wizowym we Lwowie.

{youtube}-sIcQjiobWI{/youtube}

Wiadomo, że aby zarejestrować się w centrum wizowym trzeba będzie zapłacić 18,5 euro w „Kredobanku” lub „Idea Banku” i wskazać kategorię wizy (turystyczna, krajowa, MRG, etc.) Pracownik banku wręczy potwierdzenie z kodem osobistym. Automatyczny system PPWW, przez co najmniej 24 godziny przydzieli datę i czas podania dokumentów, o czym osoba zostanie poinformowana przez pracownika call center.

Jeżeli planowana data nie odpowiada osobie, to system automatyczny wyznacza inną datę, o której poinformuje pracownik centrum. Jeżeli data złożenia dokumentów po raz drugi będzie nieodpowiednia, to kod zostanie dezaktywowany, a dla zwrotu pieniędzy trzeba będzie się zwrócić do centrum wizowego.

– Zmiany polegają na tym, że klient, który zgłasza się do centrum wizowego o wizę, opłaca normalnie 18,5 euro i unika tego, co było do tej pory – zapewnił Wiesław Mazur. – Czyli nie dzwoni, tylko czeka, aż zadzwonią do niego z centrum wizowego i zaproponują mu termin wizyty. Powoduje to, że osoba się nie denerwuje, że linia jest zajęta czy w internecie wszystko jest zablokowane. Wychodzimy naprzeciwko klientowi. Chcemy wyeliminować wszelkich pośredników, hakerów i osoby nieuczciwe, które próbują na tym zarobić.

Fot. Konstanty Czawaga

Również wiadomo, że osoby posiadające Kartę Polaka lub ci, którzy zarejestrują wnioski na stronie e-konsulatu będą mogli, bez zmian, ubiegać się o wizy bezpośrednio w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie.

Pod czas konferencji prasowej dziennikarze pytali również o tym, czy będzie taka potrzeba w składaniu dokumentów na wizę, jeżeli Ukraina uzyska ruch bezwizowy. – Jeżeli zostanie wprowadzony ruch bezwizowy, to będzie on dotyczył tylko paszportów biometrycznych. Posiadacze paszportów zwykłych będą musieli ubiegać się o wizy i ten nowy system będzie służył im pomocą – zaznaczył Wiesław Mazur.

Nowy system rejestracji został wprowadzony już w okręgach konsularnych RP w Kijowie, Łucku, Odessie i Charkowie. Od 3 kwietnia wprowadzony będzie we Lwowie i w Winnicy. – Z dotychczasowej analizy jest widoczne, że ten system się sprawdza i mamy nadzieję że sprawdzi się też u nas – podsumował konsul generalny RP we Lwowie.

Więcej informacji na temat nowego systemu rejestracji wizowych znajdziecie państwo na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X