Nowy system rejestracji składania wniosków wizowych

Nowy system rejestracji składania wniosków wizowych

Od 3 kwietnia br. w Punktach Przyjmowania Wniosków Wizowych we Lwowie, Iwano-Frankiwsku, Użhorodzie, Winnicy, Chmielnickim, Żytomierzu i Czerniowcach będzie obowiązywał nowy system rejestracji na złożenie wniosku wizowego, służący szybszemu i łatwiejszemu dokonaniu rejestracji.

O szczegółach tych zmian opowiedział konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, kierownik Wydziału Ruchu Osobowego konsul Jadwiga Żak i przedstawiciele VFS.GLOBAL podczas konferencji prasowej w centrum wizowym we Lwowie.

{youtube}-sIcQjiobWI{/youtube}

Wiadomo, że aby zarejestrować się w centrum wizowym trzeba będzie zapłacić 18,5 euro w „Kredobanku” lub „Idea Banku” i wskazać kategorię wizy (turystyczna, krajowa, MRG, etc.) Pracownik banku wręczy potwierdzenie z kodem osobistym. Automatyczny system PPWW, przez co najmniej 24 godziny przydzieli datę i czas podania dokumentów, o czym osoba zostanie poinformowana przez pracownika call center.

Jeżeli planowana data nie odpowiada osobie, to system automatyczny wyznacza inną datę, o której poinformuje pracownik centrum. Jeżeli data złożenia dokumentów po raz drugi będzie nieodpowiednia, to kod zostanie dezaktywowany, a dla zwrotu pieniędzy trzeba będzie się zwrócić do centrum wizowego.

– Zmiany polegają na tym, że klient, który zgłasza się do centrum wizowego o wizę, opłaca normalnie 18,5 euro i unika tego, co było do tej pory – zapewnił Wiesław Mazur. – Czyli nie dzwoni, tylko czeka, aż zadzwonią do niego z centrum wizowego i zaproponują mu termin wizyty. Powoduje to, że osoba się nie denerwuje, że linia jest zajęta czy w internecie wszystko jest zablokowane. Wychodzimy naprzeciwko klientowi. Chcemy wyeliminować wszelkich pośredników, hakerów i osoby nieuczciwe, które próbują na tym zarobić.

Fot. Konstanty Czawaga

Również wiadomo, że osoby posiadające Kartę Polaka lub ci, którzy zarejestrują wnioski na stronie e-konsulatu będą mogli, bez zmian, ubiegać się o wizy bezpośrednio w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie.

Pod czas konferencji prasowej dziennikarze pytali również o tym, czy będzie taka potrzeba w składaniu dokumentów na wizę, jeżeli Ukraina uzyska ruch bezwizowy. – Jeżeli zostanie wprowadzony ruch bezwizowy, to będzie on dotyczył tylko paszportów biometrycznych. Posiadacze paszportów zwykłych będą musieli ubiegać się o wizy i ten nowy system będzie służył im pomocą – zaznaczył Wiesław Mazur.

Nowy system rejestracji został wprowadzony już w okręgach konsularnych RP w Kijowie, Łucku, Odessie i Charkowie. Od 3 kwietnia wprowadzony będzie we Lwowie i w Winnicy. – Z dotychczasowej analizy jest widoczne, że ten system się sprawdza i mamy nadzieję że sprawdzi się też u nas – podsumował konsul generalny RP we Lwowie.

Więcej informacji na temat nowego systemu rejestracji wizowych znajdziecie państwo na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

X