Nowy rzymskokatolicki kościół we Lwowie

5 października ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki poświęcił kaplicę parafialną na placu budującego się kościoła św. Jana Pawła II.

Parafia obejmuje południową, wielotysięczną dzielnicę Lwowa oraz podmiejskie Sokolniki i Sołonkę. Podczas liturgii pochodzący z Sokolnik ks. prałat Stanisław Pawlaczek wręczył krzyż ołtarzowy, pochodzący z dawnego kościoła w Sokolnikach. Krzyż został podarowany przez greckokatolickiego księdza Wołodymyra Pawlika z Sokolnik, posługującego w dawnym kościele (obecnie cerkiew Narodzenia Bogurodzicy).

Parafia św. Jana Pawła II funkcjonuje od 2011 roku, gromadziła się dotychczas w kaplicy i pomieszczeniach Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. Ks. arcybiskup wręczył przedstawicielom Uniwersytetu dziękczynną tablicę pamiątkową. Tekst na tablicy, która znajdzie się w kaplicy na greckokatolickim uniwersytecie, zaznacza, że parafia spotykała się z wielką życzliwością i opieką ze strony kierownictwa i środowiska UKU.

W kaplicy jest umieszczony powstający obraz (wysokość trzy i pół metra), który jest inspirowany obrazem Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej. Obraz maluje artysta z Częstochowy Aleksander Markowski. Podczas tworzenia obrazu chętni mogą symbolicznym pociągnięciem pędzla przyłączyć się do malowania.

{gallery}gallery/2017/draus{/gallery}

Parafianka Lilia Moczula wykonała rzeźbę Matki Bożej, która będzie przekazana do aresztu śledczego (zwanego przez lwowian „Brygidki”, znajdującego się w dawnym klasztorze sióstr brygidek). Figura będzie ustawiona w holu, w miejscu dostępnym dla pracowników. Będą mogli modlić sią przy niej także zwalniani z aresztu. Parafia prowadzi misje w więzieniach Lwowa.

Kościół i centrum św. Jana Pawła II powstaje nieopodal hipodromu, gdzie papież Jan Paweł II w czerwcu 2001 roku celebrował dwie msze św.

Ks. Grzegorz Draus
Tekst ukazał się w nr 21 (289) 17-29 listopada 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X