Nowy Rok

Nowy Rok

Islandia. Rodzice nie mają kłopotu z dziećmi. Dzieci wiedzą, że Mihota może przyjść od 1 do 24 grudnia i wtedy oczekują na prezenty w buciku. Ale gdy dzieci nie są grzeczne, może tam się pojawić zwyczajny ziemniak.

Finlandia – atrybutem noworocznej zabawy powinien być kisiel ze śliwek, kasza z ryżu i Jotu Pukki (św. Mikołaj). Kiedyś przynosił jeszcze rózgi, teraz ten element znikł, pozostały tylko prezenty.

Dania – mieszkańcy obdarowują się maleńkimi drzewkami. O północy gospodyni stawia na stół dużą miskę z serem, w którym ukryty jest sekret (orzech albo migdał). Kto go znajdzie, ten będzie szczęśliwy.

Kraje Afryki, Abidżan – mieszkańcy Afryki zbierają się na obrzędowe tańce na kolanach, z jajkiem w ustach. Kto dojdzie do mety i nie uszkodzi skorupki jajka, ten jest zwycięzcą. Jajko symbolizuje życie.

Ghana – w noworoczną noc trzeba pojednać się ze wszystkimi, z kim byłeś w niezgodzie. Na ulicach i w budynkach jest straszny hałas, aby wykrzyczeć wszystko to, co było złe w starym roku.

Kenia świętuje Nowy Rok na wodzie. W dzień kąpią się na jeziorach i w oceanie, pływają na łodziach, śpiewają pieśni obrzędowe.

Ekwador – bielizna powinna być czerwona – oznacza miłość, a żółta – dostatek, pieniądze. O północy spalają „kukły złych mężczyzn” pod akompaniament płaczu wdów. Wdowy przedstawiają mężczyźni, ubrani w damskie szaty. Ten, kto chce podróżować, dopóki zegar nie wybije godz. 24:00, powinien biegać z walizą wokół budynku. Kto chce pozbyć się wszystkiego, co złe, powinien wyrzucić szklankę z wodą, która musi sie rozbić.

W niektórych dzielnicach Johannesburga ludzie wyrzucają przez okna wszystko, co im jest niepotrzebne, począwszy od flaszek i kończąc lodówką lub szafą. W Noworoczną noc ulice patrolują policjanci.

Ameryka – tam największe znaczenie ma prezent i jak jest opakowany. Ludzie z entuzjazmem oglądają prezenty.

Indianie – Nawaho – w Ameryce Północnej, zbierają się w Noworoczną noc w lesie na „palenie”. Rozpalają duże ognisko i tańczą w białych ubraniach, twarze również malują na biało, a w rekach trzymają białe kulki z piór. Następnie pojawia się16 dorodnych mężczyzn z czerwoną dużą kulą i zawieszają ją na wysokim słupie. Wtedy wznoszą okrzyki: „Nowe słoneczko się narodziło!”.

Kolumbia – głównym bohaterem Noworocznego karnawału jest Stary Rok. Chodzi na szczudłach i opowiada śmieszne historie. Nazywają go Papa Paskuale. Na ulicach odbywają się bogate defilady lalek, wiedźm oraz innych bajkowych bohaterów.

Stefania Łabaziewicz
Tekst ukazał się w nr 23-24 (99-100) 18 grudnia 2009 – 15 stycznia 2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X