Nowy Rok

Nowy Rok

Chiny – po zrobieniu zakupów, przygotowaniu potraw, drzwi mieszkań są pieczętowane czerwonymi paskami papieru, aby szczęście ich nie porzucało. Rano je zdejmują , aby Nowy Rok mógł wejść. Drzewa ozdabiają kwiatami i lampkami. Maleńki Chińczyk wywiesza na ścianie pończochę, gdzie Dun Cze Lao Ren położy prezent.

W Korei – jest takie powiedzenie: „Jeżeli w noc na Nowy Rok będziesz spać, to posiwieją ci brwi”. Dlatego Koreańczycy bawią się do rana.

 

 

We Wietnamie, Kambodży i Mongolii atrybutem Nowego Roku są grabie, które są ładnie udekorowane i zagarnia się nimi szczęście i pomyślność do domu.

Nepal spotyka Nowy Rok ze wschodem słońca. W nocy, gdy jest pełnia księżyca zapalają wielkie ogniska i spalają niepotrzebne rzeczy. A samo święto jest świętem farb. Ludzie malują się i tańczą na ulicach.

Południowo-Wschodnia Azja, Australia, Oceania – jako pierwsi na kuli ziemskiej spotykają Nowy Rok mieszkańcy 160 wysp archipelagu Fidżi.

W Singapurze, w przededniu Nowego Roku ulica Arkidrojd zamienia się w piękną baśń, gdzie są obecni książkowi bohaterowie, mityczne figury, bohaterowi filmów animowanych. W restauracjach odbywają się konkursy, kto zje więcej lodów.

W Bali spotykają Nowy Rok co 210 dni, bo tyle trwa tam rok. Atrybutem święta jest różnokolorowy ryż, z którego pieką dwumetrowe placki.

Birma świętuje Nowy Rok w kwietniu, kiedy zaczynają się tropikalne ulewy. Jako podziękowanie przyrodzie, ludzie polewają się nawzajem wodą i pozdrawiają każdego – „szczęśliwego Nowego Roku”.

W Australii Nowy Rok spotyka się na plażach. Panuje tam tradycja „kissing time” – czas pocałunków, bez znaczenia czy to znajomi czy nie.

Skandynawia – Szwecja. O drzwi domu rozbijane są stare naczynia. Kto z domowników usłyszy dźwięk rozbitego naczynia, zaprasza żartownisiów do domu i częstuje czymś smacznym.

W Nowej Grenlandii jest zwyczaj darowania lodowych figurek morsów i niedźwiedzi.

 

W Szwecji jest tradycja darowania świeczek, ponieważ na kole podbiegunowym wcześnie ciemnieje. Gdzie w domu są dzieci, ojcowie wynoszą śmieci i przebierają się za Julia Tomtena (św. Mikołaj). O północy rzucają serpentyny i grają na fujarkach. A Tomten daruje prezenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X