Nowy Rok

Nowy Rok

Nowy Rok jest jednym z najbardziej tajemniczych świąt nie tylko dlatego, że jest powiązany z pięknymi bajkami i magią. Jest to ogólnoludzka tradycja. Od wieków corocznie ludzkość świętuje Nowy Rok na wszystkich kontynentach. Nowy Rok jest świętem całej planety.

Wszyscy go lubią i czekają na niego z niecierpliwością. Ludzie różnych narodowości i o różnych tradycjach, różnych wyznań, o różnej historii i kulturze wiążą z Nowym Rokiem spełnienie marzeń i planów.

 

Nowy Rok – to święto, które łączy ludzi i narody pomimo tego, że mają własne tradycje i właściwe sobie cechy, a także czas, w którym to święto jest obchodzone. Świętowanie Nowego Roku znane jest od dawna. Rzymianie obchodzili Nowy Rok w marcu. Juliusz Cezar wprowadził nowy kalendarz i Nowy Rok wypadł na dzień 1 stycznia. Miesiąc styczeń nazwano na cześć boga Janusa, który miał dwa oblicza (jedno patrzyło w przeszłość, a drugie w przyszłość).

W Egipcie świętowano Nowy Rok podczas wychodzenia z brzegów Nilu, co przypadało w końcu września. Było to bardzo ważne wydarzenie. Dzięki temu, na suchej ziemi wyrastało zboże. Posągi boga Amona, jego żony i syna wynoszono ze świątyni i ustawiano na łodziach. Przez miesiąc, pływały one po Nilu, potem znów były ustawiane w świątyni.

W Babilonie (dzisiejszy Irak) Nowy Rok obchodzono na wiosnę. Cesarz wraz ze świtą wyjeżdżał z miasta. Ludzie wtedy bawili się, weselili, robili co chcieli. A kiedy Cesarz wracał do miasta, wszelkie zabawy ustawały i ludzie przystępowali do pracy.

Starożytni Celtowie (mieszkańcy Galii) na terenach dzisiejszej Francji i częściowo Anglii, Nowy Rok obchodzili w końcu października. Nazywano go Samhain (od słowa summer̒s end – koniec lata). Na ten okres budynki ozdabiano jemiołą, która miała odstraszać duchy.

Tradycje świętowania Nowego Roku są na tyle trwałe, że nie ma chyba państwa, które by w ten czy inny sposób nie obchodziło Nowego Roku. Co prawda, symbole Nowego Roku w różnych państwach są różne. Na przykład, Stary Rok, Młody, Nowy Roczek, Died Moroz, krasnale cyrkowce, wędrowni kupcy z dziecięcymi zabawkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X