Nowy rok akademicki w PWSW w Przemyślu

2 października 2014 r. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu świętowała czternastą inaugurację roku akademickiego.

Tradycyjnie na początek roku akademickiego w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się msza św. pod przewodnictwem biskupa Adama Szala w intencji wykładowców i studentów PWSW. Podczas homilii biskup przemyski zwrócił uwagę na misję uczelni, który powinien kształcić młodzież, ale przede wszystkim propagować pozytywne wartości.

Gościem honorowym, który wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Bezpieczeństwo Polski – aktualne problemy i wyzwania” był urodzony we Lwowie dr Janusz Onyszkiewicz, radca w Ministerstwie Obrony Narodowej. W trakcie wykładu Janusz Onyszkiewicz podzielił się ze studentami i kadrą profesorską swoimi refleksjami na temat bezpieczeństwa Polski. „Myślę, że jest to temat niesłychanie aktualny, bo chociaż Polsce bezpośrednio niebezpieczeństwo nie zagraża, ale nie wiadomo jak to będzie w przyszłości. A w każdym bądź razie bezpieczeństwo Polski jest uzależnione od tego jaka będzie Ukraina” – zaznaczył Janusz Onyszkiewicz.

Jednym z głównych punktów uroczystości była immatrykulacja studentów I roku, której dokonał rektor dr hab. Krzysztof Knapik. Uroczystości inauguracyjne zakończyły się wspólnym odśpiewaniem hymnu „Gaudeamus igitur”.

Po uroczystościach gości, profesorów i studentów zaproszono do Kolegium Technicznego na obejrzenie wystawy prac pracowników Instytutu Architektury Wnętrz. „To są pracę z dyscyplin artystycznych takich jak grafika, grafika projektowa, grafika komputerowa, rzeźba, malarstwo. Wystawa jest zorganizowana w salach Kolegium Technicznego pod auspicjami rektora, który udostępnił troszkę takie surowe wnętrze bardzo ciekawe do aranżacji tej wystawy” – powiedział prof. Henryk Ożóg, dyrektor Instytutu Architektury Wnętrz PWSW w Przemyślu.

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu jest zainteresowana pozyskiwaniem studentów z zagranicy, między innymi z Ukrainy. „Przemyśl jest znakomitym miejscem do studiowania nie tylko dla Polaków, ale także dla Ukraińców. Dlatego nasza uczelnia nastawia się na to, żeby być takim pomostem łączącym Polaków i Ukraińców i również, żeby wspierać Polaków na Ukrainie, poprzez zdobywanie wykształcenia, ale także poznać jak przeciętny Polak tu żyje. To są te wartości, które można później wnosić w swoje środowiska na całej Ukrainie” – powiedział dr Stanisław Stępień prorektor ds. ogólnych PWSW w Przemyślu.

– Myślę, że w obecnej sytuacji to wykształcenie, te kwalifikacje również będą przydatne na Ukrainie. Zachęcamy młodych ludzi, którzy byliby zainteresowani socjologią do studiowania jej w Przemyślu – powiedział dr Sławomir Solecki, dyrektor Instytutu Socjologii PWSW w Przemyślu.

Eugeniusz Sało

{youtube}jndSQ6e_d8M{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X