Nowe spotkanie z Homerem Huculszczyzny

Nowe spotkanie z Homerem Huculszczyzny

Porównywano go do Homera, bo na wzór greckiego poety stworzył wielką epopeję – huculską opowieść „Na wysokiej połoninie”. Dorastając na pograniczu kultur opisał krainę swojego dzieciństwa i młodości oddając rytm barwnej gawędy. Stanisław Vincenz – wielki piewca Huculszczyzny – wciąż pozostaje mało znany w swojej „domowej ojczyźnie”. Dwie pozycje zaprezentowane lwowskim czytelnikom mają okazję poprawić taką sytuację.

24 stycznia z okazji 125. rocznicy urodzin polskiego pisarza, humanisty i rzecznika zbliżenia narodów Stanisława Vincenza, w lwowskiej księgarni „JE” przygotowano skromny wieczór pamięci pisarza. Powodem wydarzenia była prezentacja dwóch książek.

 

Oleś Herasym udostępnił w języku ukraińskim monumentalną biografię Stanisława Vincenza autorstwa prof. dr hab. Mirosławy Ołdakowskiej-Kuflowej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dzięki wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Ambasady RP w Kijowie ta praca naukowa ukazała się w wydawnictwie „Knyhy – XXI” w Czerniowcach. Również dzięki wsparciu Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Kijowie Taras Prochaśko dokonał tłumaczenia pierwszego tomu „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza. Tom zatytułowany „Prawda starowieku” wydało iwano-frankowskie wydawnictwie „Liłeja-NB”.

 

Podczas prezentacji książek (Fot. Konstanty Czawaga)Andrij Pawłyszyn, lwowski historyk, publicysta i tłumacz, który m.in. był redaktorem naukowym ukraińskiego przekładu biografii Stanisława Vincenza zapoznał obecnych z postacią nadal jeszcze prawie nieznanego na Ukrainie Homera Huculszczyzny czy jak go nazywa Taras Prochaśko – Kochańca Huculszczyzny. Prochaśko wspominał, że podczas prezentacji tłumaczenia „Na wysokiej połoninie” w Werchowinie (dawnym Żabiu), wśród Hucułów zainteresowanie książką było tak ogromne, że po prostu zabrakło egzemplarzy przywiezionych na sprzedaż. Paczki z książkami tłumacz przekazywał autobusem do górskich wiosek nad Czarnym Czeremoszem, gdzie wciąż żywa jest pamięć o Stanisławie Vincenzie.

Niestety, organizatorom wieczoru zabrakło czasu na prezentację książki „Stanisław Vincenz. Pisarz, humanista, rzecznik zbliżenia narodów. Biografia” Mirosławy Ołdakowskiej-Kuflowej. Warto podkreślić, że autorka na podstawie źródeł archiwalnych i spotkań z rodziną Vincenza wprowadza czytelnika w świat Stanisława Vincenza, począwszy od dzieciństwa spędzonego w Krzyworówni nad Czeremoszem aż po okres emigracyjny na Zachodzie. Jest to podstawowe opracowanie do zapoznania się z myślą i twórczością Vincenza i jego bohaterów z wysokich połonin na Huculszczyźnie.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 2 (174) 29 stycznia – 11 lutego 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X