Nowa wystawa polskich artystów

Nowa wystawa polskich artystów

Pierwsza w 2014 roku wystawa artystyczna Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych odbyła się na gościnnym poddaszu galerii „Własna Strzecha”. Była to też prezentacja lokalu Towarzystwa po remoncie i okazja do spotkania opłatkowego jego członków, licznych gości i sympatyków.

Wśród gości byli: wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Ewa Ziółkowska, konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd z pracownikami konsulatu, prezes TKPZL Emil Legowicz, przedstawiciele mediów polskich we Lwowie, prezes lwowskiego oddziału Stowarzyszenia Artystów-Plastyków Ukrainy Oleg Mykyta i przedstawiciele Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Prezes towarzystwa Mieczysław Maławski witając zebranych podziękował Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za wsparcie finansowe w remoncie pomieszczenia. Przedstawione na wystawie prace artystów-plastyków prezentują wysoki poziom. Zobaczyliśmy m.in. dzieła nieżyjących członków Towarzystwa – Walerego Bortiakowa i Sergiusza Krochmala-Szachwerdowa, twórczość których jest dobrze znana we Lwowie. Uwagę zwracały obrazy Bogdana Pikulickiego Jadwigi Pechaty, Zoltana Ilku, Ireny Łaszczuk, Władysława Maławskiego i Mieczysława Maławskiego.

Wiceprezes Fundacji Ewa Ziółkowska powiedziała, że „lokal na Rylejewa pełni na razie funkcję małego Domu Polskiego. Jest sprawą bardzo ważną, żeby imprezy kulturalne odbywały się w nim jak najczęściej, prezentując polską kulturę i sztukę”. Zapowiedziała również kilka kolejnych wspólnych projektów, a mianowicie: wspólnej polsko-ukraińskiej wystawy artystycznej z udziałem Lwowskiej Galerii Sztuki i prezentacji nowej książki Mariusza Olbromskiego z Przemyśla „Śladami słów skrzydlatych”. Ewa Ziółkowska wyraziła zadowolenie z realizacji kolejnych wspólnych polsko-ukraińskich projektów twórczych. W tym, m.in. premiery baletu dla dzieci „Królewna Śnieżka” według muzyki współczesnego polskiego kompozytora Bogdana Pawłowskiego.

Konsul Jarosław Drozd podkreślił, że konsulat wspiera wszystkie działania artystów z pasją. „Radość tworzenia piękna jest tak samo ważna dla twórców jak i dla odbiorców. Ściany lokalu PTMSP były świadkami już wielu wydarzeń artystycznych i tę piękną działalność należy kontynuować” – podkreślił Jarosław Drozd. Prezes lwowskiego oddziału Stowarzyszenia Artystów-Plastyków Ukrainy Oleg Mykyta wysoko ocenił poziom przedstawionych prac lwowskich malarzy i zapowiedział ekspozycję tej wystawy w lokalu stowarzyszenia we Lwowie, żeby udostępnić ją szerszemu gronu miłośników sztuki i osób zainteresowanych współczesnym malarstwem lwowskim. Podziękował Konsulatowi Generalnemu i osobiście Jarosławowi Drozdowi za pomoc w organizacji wystawy prac dzieci ukraińskich w KE w Brukseli i wsparciu innych projektów twórczych.

Jurij Smirnow
31 stycznia–13 lutego 2014 nr 2 (198)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X