„Noc światła w Muzeum”

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku.

Obecnie święto muzeów obchodzone jest w ponad 120 miastach Europy. W Polsce po raz pierwszy w 2003 roku otworzył swoje muzealne podwoje w nocy Poznań, a rok później Kraków.

„Noc światła w Muzeum” – pod takim hasłem w tym roku ruszyła 12 edycja krakowskiej Nocy Muzeów. Z 15 na 16 maja biletem wstępu do wszystkich muzeów była specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złoty. Od 18 do 3 w nocy zwiedzający mogli nie tylko zwiedzić 27 krakowskich muzeów, ale skorzystać z jazdy specjalnymi tramwajami. Kraków jako jedyny organizuje też Noc Muzeów w piątek.

– W tę noc można zobaczyć co innego niż podczas normalnego zwiedzania – powiedział Kurierowi Galicyjskiemu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – W Muzeum Inżynierii pokazaliśmy dzisiaj grę świateł za pomocą piorunów, wytwarzanych na miejscu i dostosowanych do rytmu muzyki – dodał.

– Ilość zwiedzających przerosła nasze oczekiwania. Kilkadziesiąt tysięcy każdej nocy, w zeszłym roku było 130 tysięcy. Krakowskie muzea prześcigają się ze sobą, co ciekawego mogą pokazać – podsumował pomysłodawca imprezy prezydent Majchrowski.

Uroczyste otwarcie Nocy Muzeów połączone z oficjalną inauguracją obchodów 100. rocznicy Tadeusza Kantora odbyło się w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 10 (230) 29 maja – 15 czerwca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X