Noc na zamku w Świrżu – weź udział!

Noc na zamku w Świrżu – weź udział!

Wołodymyr Mandziak na Dolnym dziedzińcu zamku w Świrżu (Fot. Dmytro Antoniuk)

Nawet za energię elektryczną pan Mandziak płaci z własnej kieszeni. Jasne, że w takich warunkach, w pojedynkę, utrzymanie zabytku w dobrym stanie jest niemożliwe. Pomieszczenia ponownie wymagają remontu. Na przykład w hallu górnego dziedzińca przecieka dach i woda utworzyła dwa ogromne zacieki, ze stropu odpada tynk.

Przyznam się, że cały czas uważałem (o czym pisałem w swoich „155 polskich zamkach i rezydencjach na Ukrainie” i za co przepraszam), że ten zamek został jednak przekazany w koncesję. Przyjechałem tu po drodze, aby przekonać się, co zmieniło się w ostatnich latach. Przez przypadek spotkałem pana Wołodymyra i od niego dowiedziałem się o tej smutnej sytuacji.

Oprowadził mnie po komnatach zamku, po dziedzińcach, zapleczu gospodarczym. Wtedy narodziła się myśl, sens której polega w tym, że my, zwyczajni ludzie prości, żadni oficjele, możemy swymi skromnymi siłami zruszyć tę patową sytuację z miejsca. Nie, wcale nie pretendujemy na to, żeby zamek przekazano komuś, ale jesteśmy zdolni na początku zebrać jakieś fundusze na zabezpieczenie hallu górnego dziedzińca przed całkowitym zalaniem i zniszczeniem stropu.

 

W nagrodę proponuję nocleg w nieukończonych pokojach (trzeba nieć karimatę i śpiwór). Pan Mandziak podtrzymuje tę inicjatywę. Chętni mogą dołączyć do akcji na mojej stronie na Facebooku:

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001731429793

 

Planujemy przyjechać do Świrża 4-5 lub 11-12 maja br. – dokładną datę określę na swej stronie.

Moja propozycja jest taka: zebrać po 100 hrywien od osoby (chętni mogą dać więcej), po noclegu urządzimy małe sprzątanie terenu, przylegającego do zamku. Chyba nie jest to za wielka suma za nocleg w starym zamku i możliwość spotkania się z Białą Damą, która według legendy, snuje się nocami po korytarzach zamkowych?

 

Jest pomysł, żeby dołączyć do naszej grupy jakieś zespoły muzyczne, solistów, poetów. Nie będziemy montowali żadnej sceny, bo zła fama festiwalu rokowego „Świrż” zawisła nad tym miejscem. Jeżeli ta inicjatywa spotka się z akceptacją, to można by to robić cyklicznie – co najmniej raz do roku. W ten sposób można pomóc nie tylko temu zabytkowi, o którym zapomniało nasze państwo. Kolejnym mógł by być zamek w Pomorzanach opodal Złoczowa, który popada w ruinę błyskawicznie.

Najważniejsze mieć świadomość: wszystko jest w naszych, a nie czyichś rękach!


Dane dla dobrowolnych wpłat na rzecz remontu zamku w Świrżu

Wszystkim, którzy już dziś mogliby przekazać po 100 hrywien na remont zamku w Świrżu, znajdującego się obecnie w stanie awaryjnym, podaję rekwizyty:

Отримувач: Антонюк Дмитро Вікторович
Інн. 2791204812
Рахунок: 26255000156241
МФО: 380009
АТ „Ерсте Банк”
Платник: ваше ПІБ (imię i nazwisko)
Призачення платежу: благодійний внесок на ремонт Свірзького замку

Imiona dobroczyńców upublicznię na swoim koncie na Facebooku tuż po zakończeniu akcji. Wszystkim serdecznie dziękuję!

 

Dmytro Antoniuk

Wpłaty można dokonać w każdym banku, ale najłatwiej jest to zrobić w oddziałach Ерсте Банку:
http://www.erstebank.ua/ua/about/branches;jsessionid=3KbsPWjb1yvQPXs66CWyybPRr8lBQZpQq3zYQJ91Q6QL5dKwJfv0!-1214673506


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X